{:tr}Takas takas mı? (Furkan Korkmaz ve Can Maxim Mutaf){:}{:en}Is this trade really a trade? (Furkan Korkmaz & Can Maxim Mutaf){:}

{:tr}Kısa, görsel bir kıyaslama tablosu ile takımlarına olumlu etkide bulunmuş iki kilit Milli takım oyuncumuzun takasıyla kariyerlerinde daha iyi yerlere gelmelerini diliyoruz.

Furkan Korkmaz: 1. tur, 26. sıra’da 76ers tarafından seçilen ve daha fazla sürenin yanısıra oyununu sergileyebilmesi ümit ediliyor.

Can Maxim Mutaf: 2006’dan beri A takım seviyesinde yıldızı parlayan oyuncu olarak bilinen ve Avrupa basketboluna etkisini hissettirmiş bir oyuncudur.

Son söz sizlerin, Banvit ve Anadolu Efes arasındaki bu takas iki taraf için başarılı mı oldu veya oyunculardan birisi için mi daha verimli bir sonuç doğuracak?

{:}{:en}In a brief visual comparison of two key national team players that have had great impact on their teams have switched places and hope to find a better flow and career path.

Furkan Korkmaz: The young talent and 1st round, 26th pick of the 67ers has moved to Banvit so that he might get improved playing time and better exposure.

Can Maxim Mutaf: A shinning talent since 2006 that has been improving his game every year since he has hit the European basketball scene.

You be the judge, was the trade between Banvit and Anadolu Efes a two way success or will it bring one player more than the other?

{:}

Leave a Reply