Kadro derinliği olan kazandı (Fenerbahçe – Galatasaray Odeabank analitik inceleme)

Giriş

Dün oynanan Fenerbahçe – Galatasaray Odeabank karşılaşması sonrasında sarı kırmızılı ekibin halen takım kimyasının oturmadığı gibi analitik olarak iki takım arasında açık ara rotasyonu dışında gerek skor opsiyonları söz konusu olsun gerekse savunma kapasitesinde de çok fark olduğu ortada. Bu yazı ile sizlere her iki takımın son beş maçlık tablosu dahil BSL kapsamında iki tarafın önlerindeki 3er maçlık kazanma olasılıkları ve 13 Kasım’da oynanan maçın analitik (sayısal) tablosu dikkate alınarak kısa bir incelemesi ve bir kaç görüşümü paylaşmak istedim.

İki takım arasında oynanan (Fenerbahçe 4 – Galatasaray 1 maç kazanmış) ayrıca iki takımın ayrı ayrı kendi takvimlerine göre oynadıkları son 5 maçları dikkate alacak olursak grafiği yükselişte olan Fenerbahçe olarak görünüyor.

fullsizerender-1

İki takımın önündeki 3 BSL maçı için kazanma olasılığı

Yaptığım incelemeler ve çalışmalara göre önümüzdeki 3 maçlık takvim sürecinde BSL kapsamında Fenerbahçe’nin %24lük bir olasılıkla maç kaybetmesi öngörülüyor. Öte yandan Galatasaray Odeabank oynayacağı 3 BSL maçından en fazla bir maç kazanbilecek (TED Kolejliler’e karşı kazanma olasılığı %67) öte yandan BSL’de oynayacağı bir sonraki maçında güçlü ve galibiyet serisi, takım kimyası ve savunma direnci yüksek Beşiktaş ile karşılaşıyor olacak (bu maç için maç-önu kazanma olasılığı hesaplaması %38) ve son olarak BSL’de 4 Aralık tarihinde Uşak Sportif ile karşılaşıyor olacak (bu maç için ise maç-önu kazanma olasılığı hesaplaması %43).

Ergin Ataman’ın geçtiğimiz yaz tekrar mimarisini üstlendiği ve Galatasaray’a Austin Daye, Russ Smith, Emir Preldzic gibi getirdiği oyunculardan beklediği verimi alamamasını rotasyonel düzenini 100% oturtamamasına bağlı olarak anlayabilirim ancak klasikleşmiş metodlarla oyuncuların olası verimlilik ve geçmiş performanslarına bağlı olarak doğru kullanılmamasını tamamen self scouting hatası olarak görüyorum. BSL genelinde tempo’nun (pace) ortalama 79 – 83 civarında olduğu dikkat edilecek olunursa GSOB için yüksek possession oranı olan bir maç geçti ve buna rağmen ancak 74 sayı bulmaları doğru olmayan şut tercihlerine çok yöneldiklerini ortaya çıkartıyor.

Maçın özet görüntüleri (Ligtv katkılarıyla link üzerinden izlenebilir)

http://www.ligtv.com.tr/lig/turkiye-basketbol-ligi/ozet/2016-2017/6/fenerbahce-ulker-92-74-galatasaray-medical-park-mac-ozeti

Fenerbahçe 92 – 74 Galatasaray Odeabank

Gelişmiş analitik görünüm ile maçın özeti:

DOR%, DFG%, FMwt, Stops 1st level tamamen savunma odaklı istatistikler olup takım’da bulunan bütün oyuncular dikkate alınarak hesaplanan verilerdir.

screen-shot-2016-11-14-at-21-53-45

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.