{:tr}TBL’de iki 4.hafta maçı ve sayısal analizleri{:}{:en}4th week of the TBL{:}

{:tr}TBL’de 4. hafta sonunda durum değerlendirmesi

TBL’de mücadele eden 18 takımın 4. hafta sonunda lig geneline bakıldığı zaman oluşan sayısal görüntüsü şu şekilde:

Sayılarla Lig ortalamaları:

76.43 Sayı

13.15 Top kayıbı

27.18 Isabetli sahaiçi atışı

9.43 Ofansif ribaund

24.52 Defansif ribaund

18.79 Asist

Yukarıdaki sayısal değerlere göre incelendiğinde http://advanceprobasketball.com/stats/tbl/ sayfamda bulunan ve güncel olarak takım ortalamalarını kapsayan içinci sheet üzerinde hangi takımların lig ortalamalarının üzerinde olduğu görunmekte.

Kanımca 4. haftanın kapanmasıyla Eskişehir Basket gerek sahada bu hafta mücadelesi ile gerekse lig genelinde gelişme kaydeden takımların başını çekiyor. Koç Brad Greenberg, yardımcı antrenör ekibi (Erdem Bilmen ve Semih Uslu) gerek rakiplerini scout ederken gerekse de sahada oyuncuların uyumu her gecen maç ile daha da ileri taşınacak şekilde gibi duruyor.

Haftanın kritik iki maçının sayısal tabloları:

SBB – Pertevniyal

Andaç Yapıcıer şapkadan tavşan çıkartmıyor. Elindeki malzemelerle doğru hamleler yaparak TBL’de tutunmayı değil en yukarıya tırmanmaya çalışan takımlar arasında.

Maçta özellikle dikkatimi çeken iki taraf için parlayan oyuncular olarak Hakan Yapar %38 HOB (SBB) ve Sertay Gürsu %41 HOB (Pertev) değerleriyle maçta önplana çıkmaları oldu. Maç genelinde bu iki oyuncu haricinde takımlara bakıldığı zaman Pertevniyal için kanımca maçın kazanılmasında en etkin değerler aldıkları 30 ofansif ribaund ve SBB’ye göre daha verimli top kullanımları (29/65 Sahaiçi isabeti).

Mamak DSI – Eskişehir Basket

Haftanın şüphesiz en skorlu geçen maçında hem uzatmaya giden hem maçta, Mamak DSI’de 5 oyuncu çift haneli sayılar üretirken Eskişehir Basket’de 6 oyuncu çift haneli sayılar üretmeyi bildi. Haftanın en çok possession dolu geçen maçı olarak da dikkat çeken maçta Eskişehir basket’in 116 – 112’lik skorla maçı kazanmasını bildiler.

Ilerleyen haftalarda özellikle Derin TBL ile ortaklaşa hazırlamayı planladığım oyuncu ve takımlar bazındaki çalışmalarda Eskişehir Basket takımına daha detaylı bakmayı düşünüyorum.

 

 

 

 {:}{:en}After the 4th week of the TBL

With 18 teams currently competing in the TBL here is a brief look at the league average numbers:

Numbers across the league:

76.43 Pts

13.15 Turnovers

27.18 Field goals made

9.43 Offensive Rebounds

24.52 Defensive Rebounds

18.79 Assists

The above figures all can be further re-evaluated on http://advanceprobasketball.com/stats/tbl/ where I share regular and up to date information about the teams and leagues standout players.

My opinion is that the 4th week of the TBL saw two crucial games. Yet the team that stood out the most was Eskişehir Basket. As Coach Brad Greenberd and his staff (Erdem Bilmen and Semih Uslu) have done an excellent job so far navigating through some tough opponents and scouting with extreme care.

The two crucial games of the week:

SBB vs. Pertevniyal

Andaç Yapıcıer is not pulling a rabbit out of ha hat. To the contrary he is working with what he has in Pertevniyal and doing an amazing job at that. If they keep doing what they have done this week they could likely end up higher in the league than expected by the end of the season.

Mamak DSI – Eskişehir Basket

{:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.