{:tr}BSL’de 2. hafta kapanırken{:}{:en}As the 2nd week closes off on the BSL{:}

{:tr}Yabancı oyuncuların çoğunlukta olduğu BSL’de 2. hafta kapanırken 3 maç ilgimi çektiği kadar gerek pozisyon gerekse analitik anlamda çok dikkat çekici bilgiler içerdiğinden sizlerle bunu paylaşmak istedim.

Iki hafta sonunda öngördüğüm kadarıyla BSL’de bu sezon ortalama bir maçta +74 possession ile oynanan maçlar görüyor olacağız. Özellikle DRtg oranları 110.0 ve üzeri olan maçlarda da HOB oranlarının 120% olma olasılığı yüksek görünüyor olacak (BSL’de hücumda; pick & pop, üç pas ve sayı, triangle offense benzeri setleri ve pick & roll benzeri setlerin çoğalacağını da öngörüyorum).

Trabzonspor Medical Park – Yeşil Giresun (Giresun’da gençler geleceğe ışık tutuyor olacaklar.)

Maç genelinde iki tarafın 76 possession ile oynadığı ve normal süresi berabere biten ve uzatma sonunda Yeşil Giresun takımının 89 – 85 üstünlüğü ile sonuçlanan bu maçta özellikle yüksek tempoda geçen bir maç oldu. Bu sene defalarca dile getirilmiş durumda ancak tekrar etmekte bir sakınca görmediğim durum Giresun’un Türk basketbolunun gelecek yıldızlarını tek çatı altında toplamış olma avantajını çok iyi kullanıyorlar. Efektif olarak Trabzonspor’un 73 şut denemesine (FGA) karşılık olarak 64 FGA’de 31 başarılı şut isabeti (FGM) bularak takım kimyasının daha oturmuş olduğu ve Gill dışında tüm Giresun oyuncularının top kullanma oranlarının (USG%) çift hanelerde olduğu seyiri zevk verici bir maç oldu.

Tofaş – GSOB ( Tofaş’ın kıl payı kaybettiği maç!)

Tofaş’ın tekrar BSL’de mücadele ediyor olmasına inanın çok seviniyorum ancak TBL’de oynadıkları tempodan daha farklı ve daha çok possession dolu bir ligde ellerindeki mevcut kadronun daha etkili olacağına inancım olduğu kadar form grafikleri ve verisel olarak da takip etmeye devam ediyor olacağım.

Bu maçta GSOB son saniyede Austin Daye’in kenar üçlüğü sayesinde maçı kazandı ancak kanımca GSOB için sinyalleri çok ümit verici göremiyorum. Gerek Eurolig gerekse BSL’de çok yıpratıcı bir sezon bekliyor onları. Daha etkili ve daha geniş bir rotasyonla oynayabilmelerini diliyorum. Sayılara bakıldığı zaman oynama oranları kısmında (% played) olarak GSOB’da sadece 4 oyuncu +10% üzerinde oynamış görünüyor.

Bence asıl maçın hikayesi top kayıp oranı (TOV%) alanında saklı. Tofaş 23% top kayıbı ile oynarken GSOB 17% ile topu çevirmeden oynamayı başarmış ancak pratik top kullanım oranları FGM ve FGA alanlarında Tofaş 30/54’unde 80 sayı bulmuşken, GSOB 31/61’inde ancak 82 sayı üretebilmiş.

Maçın yorumu ile ilgili yukarıda da belirttiğim gibi Tofaş bu maçı kıl payı kaybetti ancak bir daha ki karşılaşmaya daha hazırlıklı ve hücüm ribaundlarında daha etkili olacaklarından şüphem yok.

Banvit – Daruşşafaka Doğuş (Banvit’in sezon başı doğru adımları.)

Yaz dönemini çok hareketli geçiren iki takımda D.Doğuş hem Eurolig hemde BSL’de etkili olabilecek bir kadro oluşturmuşken Banvit bütçelerine uygun hamlelerle adım atarak kanımca çok doğru transferlerde bulundu.

Geçtiğimiz sezon gerek Almanya’da BBL’de gerekse Avrupa genelinde iyi bir sezon geçiren Jordan Theodore bu maçta benim için parlayan yıldız konumundaydı. maç boyunca en çok süre alan oyuncu olarak 43:54 dk. içerisinde 11/22 isabet ile 61%lik bir gerçek istabet oranı (TS%) ve maç genelinde 53%lük bir HOB oranı yakaladı.

David Blatt bu maça sahaya sürdüğü değişik lineuplarla dikkat çekici bir kaç hamlede bulunmaya çalıştı. Yer yer, Wanamaker’ın ve Bertans’ın hamleleri ve Harangody’nin maç içerisindeki 2 isabetliği üçlüğü maalesef galibiyet için yeterli olmadı.

{:}{:en}As the 2nd week of the BSL closes off with two games remaining. 3 games stood out this week that I wanted to share with you.

Based on my assessments here are a few bits of information I think will be useful to bare in mind as the season goes on. Given the fast paced start to the BSL its very likely that we will see more games with +74 possessions. Especially with hard defensive teams DRtg’s will be around 110.0 and with such games I would also expect to see more games with HOB rates of 120% (given the tendency of pick&pop, 3 passes to score, triangle offense type set plays as well as pick&roll type plays will also become even more effective this season).

Trabzonspor Medical Park vs. Yeşil Giresun (The youngsters of Giresun on a roll.)

With 76 possessions across both teams a game that went into OT was won by Yeşil Giresun. While its been repeated several times prior to the start of the season and even last week, its very evident that the young (Turkish) stars of Giresun under one roof are going to be amazing to watch as they take advantage of having been together at the national team level. As Trabzonspor recorded 73 FGA Giresun managed to clinch the W with 31 FGM out of 64 FGA and aside form Gill on the Giresun roster all players recorded double figures for their USG% which again proved a high paced game as well as a fun to watch one at that.

Tofaş – GSOB ( Tofaş might have lost in the last seconds!)

I am happy that Tofaş are finally back at playing ball in the BSL but to be frank the tempo at which they were competing last season needs to go up. While playing in a league where possessions will be much higher and the pace relatively much faster I have confidence in coach Ene and the Tofaş staff that their performance will increase. I will be keeping an eye on Tofaş in terms of advanced stats as well as analytics overall.

To me this game was all about the last second shot by Austin Daye from the corner that gave GSOB the W. However it should be noted that GSOB given the strenuous Euroleague and BSL schedule do need to pull things together much faster. Playing with a classical 8 man lineup will not cut it this season. When looking at the % played figures of GSOB only 4 players seem to have played +10% of the game which can be considered alarming to an extent.

The actual story of the game though was hidden in the TOV%. While Tofaş commited 23%, GSOB only came up with 17%. When looking at basics such as the FGM/FGA while Tofaş had 30/54 and scored 80 points GSOB had to attempt 61 shots to reach 31 made field goals and managed to get 82 points.

As mentioned above while Tofaş might have lost in the last seconds of the game I am confident that the next time these two teams matchup Tofaş will be ready with better offensive rebounding.

Banvit – Daruşşafaka Doğuş (Banvit made the right moves with the start of the season.)

With a very busy off season for both teams, D.Doğuş, looking for the optimal lineup that will compete in both the Euroleague and the BSL in contrast to Banvit which made moves based on what budget they had. With that said; Banvit had brought over the extraordinary PG, Jordan Theodore (experienced in playing in Turkey)  from Germany and BBL side Fraport Skyliners where he had a great season. The star PG played a whopping +43 minutes and recorded 11/22 FGM and had a 61% TS percentage along with 53% of a HOB rate.

While watching the game I saw several lineup moves by David Blatt that got me wondering what the optimal solution would be. The NBA Champion (David Blatt) did make use of Brad Wanamaker, Bertans and Harangody very effectively throughout the game in my opinion.

{:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.