{:tr}Yoğun geçen bir yaz ve yeni sezon!{:}{:en}A full Summer and the new season up ahead!{:}

{:tr}Sevgili Advance Pro Basketball severler,Öncelikle bir süredir sizlere seslenmediğim için sizlerden içtenlikle özür dileriz.

Yazın çok yoğun bir dönemden geçirdik.

Bireysel oyuncu çalışmaları, yeni sezon için içerisinde bulunduğum değişik projelerin hazırlıkları ve hem yurtiçi hem yurtdışında sunduğum danışmanlık hizmetlerinden ötürü sizlerden uzak kaldık.

Bu yaz uzun süredir beraber çalıştığımız bireysel oyuncular dışında aramıza katılan yeni “basketbol’a analitik yaklaşım” sloganı ile aramıza katılan oyunculara merhaba dedik.

Öte yandan Avrupa’da basketbol’a analitik yaklaşım akımı açışından Advance Pro Basketball çok önemli adımlar atarak hem markanın yeni sezon için hazırlıklarını tamamladığı bu günlerde benzersiz bir analitik platformunun oluşumunu tamamladık. Platformun oluşumu, görselliği ve önümüzdeki sezon için üst düzey takımlara ulaştırılması açısından çalışmalarımıza devam ediyor olacağız.

Öte yandan küresel ortaklıklar içerisinde olduğumuz markalar ile yaptığımız çalışmalar sonucunda Advance Pro Basketball’un sosyal medya görünürlüğünün artması ve basketbol’a analitik yaklaşım sloganı ile basketbolun sayısal bilinç ile seyirciye, takımlara, antrenörlere ve yöneticilere ifade ettiği anlamı yalın bir dil ve görüntü ile iletmeye devam etmeye çabalıyor olacağız.

Yukarıda ilettiğim pozitif notlardan sonra sizlere bir kaç ilginç gelişme üzerine yorum yapmak istedik.

 1. Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) bir ilki gerçekleştirerek Sapanca’da Arama Konferansı (31 Agustos – 1 Eylül 2016) adında bir çalışmayı tamamladılar.
  • Şahsen bu çalışmanın verimi ilerisi için çok anlamlı olacak şüphem yok ancak dikkatimi çeken genç nesili (30 yaş altı) temsilen maalesef ne antrenör ne de yönetici potansiyeline sahip kimse göremedim. Üzülerek yurtdışındaki temaslarımdan ötürü konferansda bulunamadım ancak umarım her sene tekrarı olur ve bu sene bahsedilen konuların çözümlenmesinin üzerine gidilerek ilerisi için gelişme kayıt edilir. (Konferansın videolarını izlemek isteyenler tavsiyem http://www.tbftv.org/Home linki üzerinden mutlaka buna göz atın derim!)
 2. TBF’nin düzenlediği istatistik ekibi hazırlık seminerinin ilki İstanbul’da düzenlendi.
  • Seminer’de öncülük eden Sn. Nahit Yeşiltepe (TBF İstatistik Sorumlusu) tarafından 2016 – 2017 sezonu için yeni düzenlemeler açıklandı. Özellikle bu yaz gerek Amerika gerekse Avrupa’da temasda olduğum ve diğer analitik uzmanı arkadaşlarımın bana iletmiş oldukları ve kanımca önemli olan bir nokta TBF websitesinin Türkçe ve uluslararası siteleri arasında iletişimsizlik olduğu kadar veri akışının denk olmadığı ve maalesef bu sebepten dolayı maç verileri olsun veya maç hareketleri (play by play) datalarına erişim maalesef TBF tarafından kısıtlı olarak sadece maçlar esnasında flash sunumu olarak sağlanıyor ve maçtan sonra erişim bulunmuyor. Bunun ben ve benim gibi veri bilimi üzerinde gerek akademik veya bağımsız çalışma yürütmek isteyen veya ilgi alanları dahilinde basketbolun analitik kapsamını Türkiye’de geliştirmek isteyenler açısından büyük problemlere yol açtığını umarım duyurabiliriz. Tabii ki veri değerli ve bunun paylaşımı doğru olarak yapılabilir ancak göz ardı edildiğini düşündüğümüz nokta şu; maçlar halka açık herkesin gidebileceği salonlarda oynanıyorsa ve eğer maçlar oynandıktan sonra sonuçların belli bir kısmını istatistik olarak TBF kendi veritabanında maç istatistikleri adı altında paylaşıyorsa (TBF’ye bağlı her lig için maalesef ne zamanında ne de doğru olarak istatistik paylaşılmadığı gerçeğine de bu vesile ile değinmiş olalım) ve son olarak da FIBA Avrupa ve FIBA bile kendi websitelerinde gerek maç hareketlerini ve kapsamlı verileri paylaşabiliyorlarsa TBF bunu gerek hem Türkçe hem de uluslararası websiteleri üzerinden neden yapamıyorlar? (Bilgimiz dahilinde TBF websitesinin altyapısı şu anda FIBA Avrupa’ya bağlı tüm federasyonlar arasında ilk üç sırada yer alan en pahalı maliyete sahip, en yüksek görünürlük çeken websiteleri arasında – ancak http://www.tbf.org.tr/en/leagues/men’s-2nd-division hiç bir şekilde istatistik veya gelişmiş verilere TBF’nin uluslararası sitesi üzerinden erişim sağlanamıyor ve bilgi YOK!)

Yeni sezon’da ayrıca benzersiz bir çalışma ile hem video analitiği hem de mümkün olduğu kadar maçlarda canlı takip üzerinden “oyuncuların saha’da kat ettikleri mesafe ölçümü” (distance covered) üzerine yoğunlaşarak oyuncuların verimliğine farklı bir yaklaşım sağlamaya çalışıyor olacağız.

screen-shot-2016-08-20-at-13-32-43

screen-shot-2016-08-29-at-15-28-51

Eleştirel ve gelişim notlarımızın ardınan son olarak kapanışı bu yazımızda önümüzdeki dönem gerek NBA, gerek Türkiye’de BSL ve TBL ligleri haricinde ayrıca bayanlar ligine de yer vererek ilerletmeye çalışacağımız haberi ile kapatmak istiyoruz. Türkiye’de maalesef verisel anlamda bayanlar liglerine gerekli değerin verilmediği gibi her açıdan verisel gelişimi desteklemeye çaba sarf ediyor olmayı umuyoruz.{:}{:en}Dear Advance Pro Basketball fans, first of all we apologize for being away for awhile.

We have had a very busy Summer.

Aside from the analytical player development students we have been working with, we have been in the midst of developing projects with domestic and international partners as well as providing consultancy work.

On a different note, we have also welcomed new players to our analytical player development program with our new slogan “basketbol’a analitik yaklaşım“(in Turkish – “an analytical approach to basketball“).

Advance Pro Basketball has also taken steps to be a part of a unique platform that is being developed that will change the landscape of professional basketball throughout Europe. On top of this our brand has been in the midst of vizualizing data as well as overall development of the platform.

In further news, thanks to our global partnerships Advance Pro Basketball’s social media and overall presence as been growing over the last months and given our new slogan which is aimed at pointing out the understanding that analytics can change the way fans, teams, coaches and executives express their way throughout the basketball community in a simplistic way.

Following the positive notes mentioned above, we would like to point out a few things we have come across over the Summer and more recently that have occurred.

 1. The Turkish Basketball Federation (TBF) recently held the first ever conference in order to search answers for the future of Turkish Basketball (Arama Konferansı) (31 August – 1 September 2016).
  • We hope that this conference will be a grounds on the further advancement of Turkish basketball in the future. However one thing that we have recognized is that there were no coaches nor any potential executives that presented the next generation (anyone under the age of 30). Unfortunately we were not able to attend the conference due to prior engagements outside of Turkey. (we would urge that anyone interested in the conference can reach the videos to in Turkish from the link here: http://www.tbftv.org/Home)
 2. TBF has conducted a seminar for its statistics workers in İstanbul.
  • The seminar was led by Mr. Nahit Yeşiltepe (the head of statistics at the TBF) and new implementations that would be added on in the up and coming 2016 – 2017 season were announced. While we hope that these types of seminars do improve the current structure of the TBF stats and data sharing to become better. We also would like to point out the following. Especially this past summer many experts that we have been in contact with in the U.S. as well as in Europe have pointed out that reaching data about the Turkish basketball leagues is almost impossible and even when they do, they feel its unreliable given it is not clean data. We have at several points been disappointed at the fact that simple play by play data that could be shared in the TBF website is non-existant and makes advancing analytics within Turkey that much harder. We kindly urge that the TBF make this data available similar to that is present on the FIBA Europe and FIBA websites in order to better analyze as well as be able to independantly work on overall improving Turkish basketball via data analysis. We also do understand that while data privacy might be a concern, given that game statistics as well as the games themselves are viewable via the public why not share data that is recorded. (On a further note its also worth mentioning that at present not all leagues that are tied in with the TBF are recorded in terms of statistics which is equally disappointing; furthermore based on sources that we have obtained the current TBF localized and international website is among the top 3 in terms of the most expensive cost-wise as well as visibility, yet they do not offer international statistics at all. Here is a link to prove this situation: http://www.tbf.org.tr/en/leagues/men’s-2nd-division)

With the new season we want to announce that we will be looking into a new focus area, DISTANCE COVERED which we recognize as a key efficiency factor within basketball. We will be doing our best to review this through video analytics as well as much as possible during live games we will be on site.

screen-shot-2016-08-20-at-13-32-43

screen-shot-2016-08-29-at-15-28-51

As a final word to this post, we also would like to announce that we will do our best to cover WOMEN’S BASKETBALL may that be with the WNBA, The women’s basketball leagues in Turkey. We highly feel that there has not been enough focus on the performance in terms of overall analytics within the women’s game so far which equally deserves mention in basketball. We highly hope that we will be able to report on this area with the up and coming season.{:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.