{:tr}Türkiye’nin Manila’daki 2016 Olimpiyat Eleme Macerası (1){:}{:en}Turkey’s 2016 Olympic Qualifying Journey in Manila (1){:}

{:tr}Bugün Manila’da, Türkiye Milli Takımı (TMT) ile Kanada arasında oynanan ilk gün maçı ile 2016 FIBA Olimpiyat Elemeleri Turnuvası (FOET) macerası başladı.

Hafif bir şekilde TMT Antalya kampından beri takip ettim. Milli takımın şu andaki 12 kişilik kadrosunun şekillenmesine kadar geçen sürede özellikle ilk maçda alınan sonuç beni şaşırmadı.

Screen Shot 2016-07-05 at 18.54.24

Basketbol analitik uzmanı olarak maçı izlediğimde şaşırmadığım noktaların başında, hazırlık maçlarında sergilenen performans ile kazanamadığımız hiç bir kritik maç olmaması ve Kanada karşısında sadece 69 sayı üretebilmiş olmamız doğal geldi. Stratejik olarak sahada klasik kısa ve uzun oyuncu karışımı ile maçın başından sonuna kadar Kanada’ya karşı üretimde bulunmaya çalışan bir tablo gördüm. Koç Triano (Phoenix Suns asistan koçu) ve ekibi Türkiye’yi çok iyi etüt etmiş ve kritik tüm noktalarda açıklarını kapatarak maç boyunca 3 dakika dışında maçı önde götürdüler.

Aşağıda takımlar arasındaki kıyaslama tablosuna baktığınızda iki tarafın sarf ettiği efor ortada ve gayet çaba sarf edildiğini de söylemek mümkün. Kanımca maçın kırılma anlarında Kanada’nın uyguladığı stratejik hızlı pas ve transition oyunu ve en kiritiği doğru şut/penetre/pas karar mekanizması maçta erken öne geçmelerinde rol oynadı.

Kanada takımı adına Corey Joseph açık ara skor gücünü ve liderliği üstlenen isim oldu. Keskin nişancı olarak üçlük bölgesinden oyunu ile tanınmasa da orta mesafe şutları ve penetresi ile Milli takıma zor anlar yaşattı.

Screen Shot 2016-07-05 at 18.52.38

Koç Ergin Ataman maçın belirli kısımlarında Kanada’nın uzun ve pas çıkartan oyuncularına hücumda ve savunmada sertlik ile cevap aramaya çalışsa da stratejisi çok başarılı olmadı. Milli takım tam saha baskı ile belirli noktalarda Kanada’nın oyun düzenini etkilemeye çalıştıysa da iki taraf 6şar top çalma da kaldı. Özellikle klasikleştiğini düşündüğüm “uzun oyuncularla içeride sertlik yaratarak rakibi yıldırma” stratejisi tamamen etkisiz oldu. Gerek Anthony Bennett ve Tristan Thompson gibi pas çıkartmada etkili olan ve atletizmleri ile ağırlıklarını koyan oyunculara geçtiğimiz sezonu Türkiye’de oynayarak yıldızı parlayan Khem Birch’de katılınca Milli takım için oyun kötünden kötüye gitti.

İstatistiklerin dağılımına bakılacak olunursa aşağıdaki tablolarda iki takımın oyuncu bazlı bilgileri bulunabilir.

Özellikle +/- (artı eksi) istatistiği ve Ef (verimlilik) istatistiği çok net bir hikaye anlatıyor!

Screen Shot 2016-07-05 at 18.52.10

Screen Shot 2016-07-05 at 18.51.19

Maç hakkında nihai yorumum: 

Hands on Bucket (HOB) istatistiğinin maça etkisi (Kanada adına 65% ve Milli Takım içinse 52.6%) net bir gösterge olarak uluslararası basketbolda da SMALL BALL’un yaygınlığını ortaya koyuyor. Artik sadece video editlemesi ile taktiksel planlama yapılma devrinin etkisi azaldığı gibi iyi pas çıkartan uzun oyuncular ve verimli skor üreten kısa oyuncuların gerek yarı saha gerekse açık sahadaki etkisi de tartışılmaz durumda.

Milli takım seviyesinde bir kadronun toplam verimlilik değeri bir maçta 60’ı ancak bulduysa ve rakip takımda 12 kişilik kadrodan sadece 9 oyuncu ile verimlilik değeri 90 gibi bir sonuç alınmasına yol açılıyorsa stratejik belirli hataların oyuncuların aldığı hatalı kararlara bağlı olduğu ileri rahatlıkla sürülebilir. Milli takımda Sinan Güler iki kanatda da belkemiği konumunda elinden geleni yapmaya çabaladıysa da Eurolig seviyesinde oynayıp kritik dakikalar aralan ve devşirme olarak bulunan Bobby Dixon’un maçı 1 sayı ile tamamlaması ve hiç sahaiçi atışı kayıt edememesi rotasyon olarak da doğru kararlar alınmadığını ortaya koyuyor.  Cevap aranması gerektiğini düşündüğüm noktalar ikinci, üçüncü hatta benchden gelecek dördüncü skorerin gerek hücumda gerekse savunmada verimli bir şekilde takıma katkı sağlayacak isimler kim olmalı?

Yarın oynayacağımız Senegal maçınd umarım daha etkili bir oyun sergileyebiliriz.

Cedi Osman’ın maç esnasında sakatlanarak oyunu tamamlayamaması bir diğer üzücü nokta oldu.

Maçı kaçıranlar için maçın özet görüntüleri:

https://www.youtube.com/watch?v=gUUBtpc0084{:}{:en}Today marked the first day that the Turkish National Team (TRNT) played against Canada during the 2016 FIBA Olympic Qualifying Tournament (FOQT) held in Manila, Philippines.

Having loosely followed the prep period of the TRNT since Antalya, Turkey. The way that the current NT roster was formed did not strike me as unusual as they lost their first game to Canada.

Screen Shot 2016-07-05 at 18.54.24

Watching the game as a basketball analyst, I was not surprised by the fact that having lost all the exhibition games prior to the tournament that NT coaching staff could only take the team as far as 69 points against Canada. In terms of strategy on the floor there was not a lot of anything new going on as a classical small to big lineup was predominant throughout the game. Canada and Coach Triano (assistant coach at the Phoenix Suns) along with his staff really studied Turkey well and at almost all crucial points managed to cover their bases very clearly and in robust fashion.

When looking at the game’s overall comparison chart shared below, it looks like in terms of effort both teams did an equally good job however the breaking point of the game to me came down to the fact that Canada managed to play out a more dominant passing strategy and their overall decision making to shoot/drive/pass was much more decisive and allowed them to gain an early upper hand much faster.

By far the player of the game for Canada was Corey Joseph. While he never is known as a real scoring threat from the perimeter his inside shooting critically helped Canada offensively.

 

Screen Shot 2016-07-05 at 18.52.38

 

Coach Ergin Ataman at points during the game tried to out power the Canadian big men and foul them both on the offensive and defensive end of the court. Furthermore Turkey attempted full court press and stealing the ball resulting in 6 steals (matched by Canada during the game). However I found the classical strategy of “over-power big men of the opponent” a lost cause as athletic and better passing bigs like Anthony Bennett and Tristan Thompson overcame the obstacles and Khem Birch whom spent last season in Turkey also had a not so bad game (keeping his foul issues aside).

In terms of the break down of simple stats of the game please take a look at the tables below:

Espeically the +/- (plus minus) stats as well as the Ef (Efficiency) stats tell a clear story!

Screen Shot 2016-07-05 at 18.52.10

 

Screen Shot 2016-07-05 at 18.51.19

 

My overall conclusion about the game: 

While still Hands on Buckets (HOB) (Canada with 65% and Turkey with 52.6%)  is unequivocally a clear indicator that even in international basketball SMALL BALL is taking effect, studying your opponent aside from video and tactics passing big men as well as effective scoring guards are becoming that much more vital to open up half court play.

When a NT makes use of all its roster and effectively only can reach an efficiency score of 60 versus a team that played only 9 of its 12 man roster and still scored an efficiency of 90, it brings about the question of where strategic errors were made by players in terms of decision making. Sinan Güler whom has been the backbone of the TRNT for many years is constant contributor on both ends of the court but when you have a guard such as Bobby Dixon a.k.a Ali Muhammed whom scores only a single point and has no FGs where does a team seek out its possible second, third or even fourth scoring option and equally efficient player on defense.

I truly hope that the next game against Senegal tomorrow will be played out much more efficiently.

Sincere best wishes to Cedi Osman whom was injured during the game and was not able to play out the game.

Here is a highlight of the game for those that might have missed it:

 {:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.