{:tr}WORLD CLUB BASKETBALL TOURNAMENT ile ortaklık duyurusu{:}{:en}Partnership announcement with WORLD CLUB BASKETBALL TOURNAMENT{:}

{:tr}APB&WCBT2016

Advance Pro Basketball olarak World Club Basketball Tournament’nın (WCBT) 10-11 Eylül tarihlerinde İngiltere’nin Sussex bölgesinde Bexhill Basketball Club öncülüğünde düzenleyeceği 2. Dünya kulüplerarası basketbol turnuvasına sponsor ve ortak olduğumuzu duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Basketball England tarafından da desteklenen, U18 ve üstü bütün takımlara açık olan turnuva İngiltere ve İngiliz basketboluna geçiş yapmayı düşünen takımlar için ideal bir fırsat.

Advance Pro Basketball olarak organizasyona basketbol analitiği kapsamında katkıda bulunmayı hedeflemenin yanısıra turnuva sonrasında gerek takım ve oyuncularla analitik çalışmalara devam etmeyi hedefliyoruz. Bu noktada özellikle Bexhill Basketball Kulübüne ayrıca teşekkür ederiz.

Şubat 2016’dan bu yana özellikle küresel ortaklıklarımız ile basketbol analitik alanında ses getirmeye gayret sarf ediyoruz. Bizimle benzer değerleri paylaşan ve basketbolun gelişimi için uğraşan organizasyon ve kuruluşlarla çalışmalarımıza devam ediyor olacağız.{:}{:en}APB&WCBT2016

We are proud to announce that we have partnered up withWorld Club Basketball Tournament (WCBT) one of UK’s prime basketball tournaments showcasing a wide range of talent from across the globe. The 2nd annual world club basketball tournament which will be held on the 10th – 11th of September 2016 will be hosted by Bexhill Basketball Club from Sussex, England.

The organization is endorsed by Basketball England and is open to all Men’s U18 and above teams that are looking to compete and gain exposure to UK basketball.

As Advance Pro Basketball we will be looking at providing an analytics element as well as looking at expanding our understanding of how we can support the efforts of the event as well as Bexhill Basketball.

Advance Pro Basketball has actively been pursuing in growing internationally since February 2016 and has been looking at partnering up with up and coming organizations and companies that have similar perspectives and understanding with basketball analytics.{:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.