Site icon Advance Pro Basketball

{:tr}NBA FİNALLERİ: 7. FİNAL MAÇı: CAVS 4 – 3 GSW (LEBRON ZORU BAŞARDI!){:}{:en}NBA FİNALS: GAME 7 THE FINAL GAME: CAVS 4 – 3 GSW (LEBRON OVERCOMES ADVERSITY!){:}

Advertisements

{:tr}NBA Final serisinin 7. ve son maçı dün akşam oynandı ve kazanan taraf CLEVELAND CAVALIERS oldu! NBA tarihinde bir ilki başararak 3-1 geri düştükten sonra NBA Final serisi maçlarını 4-3 ile kazanan ilk takım olma ünvanını elde eden CAVS’de gerek Kyrie Irving gerekse LeBron James’in etkili oyunları ile galibiyet ve NBA Şampiyonluğu +50 sene sonra bir Cleveland takımı tarafından alındı. LeBron James ayrıca NBA Finallerinin MVPsi olarak da tarihe geçmeyi başardı.

Golden State adına Stephen Curry, Klay Thompson, Dramond Green maalesef etkili oynamaya çalıştılarsa dahi, Andrew Bogut’un pas yokluğu, Fetsus Ezeli ve Harrison Barnes’ın vasat oyunları galibiyeti ancak kovalamaları için yeterli oldu.

Genede bu sezon zor bir başarıyı elde eden Golden State’i tekrar kutlamak lazım 73-9’luk inanılmaz bir normal sezon galibiyet serisi ile sezonu tamamladılar.

Analitik olarak her iki takıma bakıldığında gerek sezon boyunca iki takımın çizdiği yol haritası ve playofflar boyunca gösterdikleri mücadele ve direnç kanımca farkın oluşmasında ve GSW’ın playofflarda daha çok direnç kaybı ve mental olarak zayıflamasına sebep oldu. Cleveland gerek playofflar sırasında hem ilk hem de ikinci turda 4-0’lık yakaladıkları avantajı gerek dinlenerek hem de konsantre olarak çok iyi kullanmayı bildiler. Bio-metrik ve direnç ölçümleri sezon boyunca daha çok korumayı başaran CAVS’e oranla 73 maçlık galibiyet serisini gözlerine kestirerek başarılı olan GSW maalesef yorgun düştü. Playofflarda final serisine gelmeden evvel 5 maç kaybeden ve kanımca playoff programının zihinsel ve fiziksel yorgunluğu ve ağırlığı ile başa çıkamadılar.

Aşağıda final maçın video özeti, takımların analitik performansları hakkında görsel bilgi bulabilirsiniz:

Maçın özet görüntüleri:

İlk beşlerin performansı:

Bench oyuncuların performansı:

Takımların genel maç istatistikleri:

Takımların istatistik liderleri:

Maçın skor dağılımı:

Maçın Hustle istatistikleri:

Final maçı esnasında (canlı tutulan) maçın kazanılma olasılık grafiği:

{:}{:en}With the 7th and final game of the NBA Finals series being played out last night, we saw an amazing game 7 “that was one for the books” as LeBron stated after the final buzzer was heard and the CAVS lifted up the Larry O’Brian Trophy and LeBron was crowned the Finals MVP as he lifted up the Bill Russell Finals MVP Trophy. After +50 years Cleveland finally got a major sporting championship from one of its teams ending the draught. The CAVS also became the first ever NBA Champions rallying back from a 3-1 deficit to win the title.

While Golden State did their best to over come their own adversity issues, Curry, Thompson and Green combined were not enough to prevent LeBron, Irving, Love and T.Thompson from winning. To me a sad note was the missing presence of Andrew Bogut whom had a good season and was injured during the finals series. Harrison Barnes was also extremely bad on both ends of the floor and was not able to contribute enough when needed.

While GSW did manage to get the illusive 73 win season, I firmly believe that it was a matter of bio-metrical fatigue and mental tiredness that took its tool on the Warriors in the playoffs. Cleveland having swept both their first and second round playoff opponents had more than enough time to rest and while their path to the playoffs were much different than the Warriors in part I strongly feel that having had more chance to rest and prepare mentally gave them the edge in the finals to push themselves on the court much more than Curry and Thompson did.

Below, a highlight of the final game, analytics charts detailing the game and a win probability graph that shows the game can all be found:

Highlights of the game:

Performance of Starters:

Performance of Bench players:

General team stats of the 7th game:

Team Leaders of the game:

The Score breakdown of the 7th game:

Hustle stats of the 7th game:

Win probability graph during the seventh game:

{:}