{:tr}Kişisel İstatistik /Analitik Uzmanlığı{:}{:en}Personal Stats/Analytics Analyst{:}

{:tr}

Son Günlerde özellikle altyapı antrenörleri ve altyapı oyuncuları yaptığım paylaşımları beğenerek bana sosyal medya hesaplarından arkadaşlık davetinde bulunuyorlar.

Bu bir noktaya kadar çok mutlu edici olsa dahi, bir noktadan sonra da bana şunu anlattı. Altyapı antrenörleri özellikle kendileri için en iyi fırsatı değerlendirmek ve daha iyi bir şekilde çalışabilecekleri bir ortam arıyorlar. Altyapı oyuncuları ise kendilerini geliştirmek ve daha iyi birer oyuncu olma peşindeler.

İki taraf için en iyi tavsiyem meselktaşım yeni sayılmayan bu kulvara göz atın. Benim gibi sizlere hizmet vermeye çalışan Justin Zomelo’nun kısmen şans, kısmen de yoğun çabaları ile Kevin Durant’i çalıştırması ve şu anda Thon Maker adında 17 yaşında güney Sudan’lı olan ve önümüzdeki sene NBA’de boy göstermesi beklenen yıldız adayı ile çalışıyor.

Eğer kişisel istatistik/analitik çalıştırıcılığı hakkında yol kat etmek isterseniz, bilmeniz gereken en değerli nokta matematik ve buna bağlı olarak bunu basketbol’a nasıl bağlayabileceğinizi çözmeniz gerekli.

Basketbol analitiği altyapılar için kısmen daha rahat algılanabilecek ve kullanılabilecek bir araç kanımca. Bir oyuncunun gelişimi özellikle altyapılarda boyunun uzunluğu, atletik özelliklerinin önplana çıkartılmasının dışında çok daha değişik bir şekilde geliştirilebilir.

Çinlilerin bir atasözü “bin balık vereceğine, bir balık tutmasını öğret” der. Basketbol analitiği de tam olarak aslında bunu sağlamaya çalışır. Oyunculara veya antrenörlere günü kurtarmaları için değil kariyerleri boyunca doğru temellere dayalı sayıların ve verimliliğin ve en önemlisi kazanma kültürünün temellerini doğru çalışmalar yaparak vermeye çalışır.

Daha derinlemesine bilgi talep eden altyapı antrenörleri benimle mutlaka temasa geçmenizi rica ederim.

Mutlaka izleyin (ingilizce)!

Signals: By the Numb3rs – ESPN Video

At the intersection of genius and athleticism lies the mind of Justin Zormelo. As a trained mathematician and basketball expert, Zormelo uses advanced analytics to propel players to perfection.

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js{:}{:en}Over the last few days I have been getting constant contact requests form current youth development coaches and players over social media mentioning that they like the shares and the content that I am providing.

While to an extent this is great to hear, it does worry me after a certain point. It got me thinking about the present state many youth development coaches (in Turkey) as well as the players are facing. Both want to develop themselves to be better at what they do.

My advise is that you look into personal analytics/statistics analysts. Justin Zomelo, one of my peers has had the fortune due to hard work the chance to work with Kevin Durant and was able to contribute to KD’s MVP season. At present Justin is working with Phenom Thon Maker a 17 year old NBA hopeful.

If you would like to become a personal stats/analytics analyst the most critical development area is to know mathematics and make sure you can relate this to basketball in the best way.

In my perspective basketball analytics is much easier to develop in youth given that it’s a development tool. Tracking a player non-dependant on height or athletic abilities and being able to bring things to the front just based on their skill sets, efficiency and allowing the adoption of a winning culture early on are respectively things that youth development player and coaches can establish easier.

For anyone that wants further insight please reach out to me.

Watch this!

Signals: By the Numb3rs – ESPN Video

At the intersection of genius and athleticism lies the mind of Justin Zormelo. As a trained mathematician and basketball expert, Zormelo uses advanced analytics to propel players to perfection.

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js

 {:}

Leave a Reply