{:tr}Basketbol için Giyilebilir Teknoloji{:}{:en}Wearable Technology for Basketball {:}

{:tr}Giriş

Geçtiğimiz 5 – 10 yılda giyilebilien teknoloji (GT) spor sektörünün patlama yapan yan sanayilerinin başında geliyor. Polar, Garmin, Fitbit (kişisel favorim) ve piyasaya yeni giriş yapan Under Armour with their Healthbox sayesinde GPS ve nabız monitörlü GT’ler devrimin başını çekmektedir.

Basketbol’a özel olarak tasarlanan cihazlar dikkate alındığında sizlere özellikle kendi tercih ettiğim ve hem kişisel kullanım hem de takımların kullanımı açısından kritik olan sistemlerden bahsetmek istiyorum. Teknoloji devriminden evvel (kanımca Türkiye’de halen teknolojiyi 100% iyi kullanıyor değiliz) klasik metodlarla sporcuların gelişimlerini özellikle dayanıklıklarını, güç, patlayma ve zıplamaları gibi özellikleri sporcuları son noktalarına kadar zorlayarak çıkartırlardı. Basketbol’da analitik tabii ki performans ölçümlerine de dokunan ve sayılar ve verilerin de bilimsel göstergelerini gerekli departmanlara veya kişilere iletilmesinde rol alan bir bilimdir.

Bireysel Basketbolcular için Giyilebilen Teknoloji cihazları

Bugüne kadar parçası olduğum veya staj yaptığım organizasyonlarda bir çok değişik GT cihaz ile karşılaştım. Piyasadaki bütün olasılıklara odaklanmaktansa özellikle verimli olduğunu düşündüğüm ve etkili kullanıldığında sonuç veren bireysel cihazlardan sizlere bahsetmek istiyorum.

 1. Shottracker 99$

Eski bir basketbolcu olarak şut gelişimime özen göstermeye çalıştım ve bu yüzden de şutların sayımının ne kadar kritik olduğu bilinci bende erken yaşta yerleşti. Günümüzde artık klasik metod ile şut saymanın yetersizliği ortada. Gerek bir antrenman sırasında atılan şutun dinamiği, şut mekanik takibi, yüzdeli atış, denge gibi noktaları shottracker sistemi sayesinde kolayca yapılabiliyor. Shottracker ile hatta hatta gelişmiş analitik bilgileri toparlanıp akıllı cep telefonlarından anında veri aktarımı söz konusu.

Şut mekaniğini ve gelişimini düzenli ve bilimsel olarak geliştirmek isteyen oyuncu, antrenör ve performans koçları için bu ürünü mutlaka tavsiye ederim.

The Future Of Wearables: Davyeon Ross, Co-Founder & COO, ShotTracker

In this video, Davyeon Ross (Co-Founder & COO, ShotTracker) shared insights on “The Future Of Wearables” at our Compute Midwest conference. Learn more about Compute Midwest – join us this fall to get inspired & imagine the future (http://www.computemidwest.com) Learn more about ShotTracker (http://www.shottracker.com)

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js

 1. Vert99$

Aslen Voleybol eveni için yaratılmış olan ve zıplama ölçümü sağlayan en stabil cihaz olarak piyasada benzersiz bir konumu olan Vert geçtiğimiz sezon Miami Heat antrenmanlarında denendikten sonra 2016 Sloan Sports Analitik Konferansında ana sponsor olarak önplana çıktı. Zıplama tekrarı, dayanıklılığı ve hatta sakatlık önlenmesi için verileri çıkartan IOS ve Android uygulamasi ile en üst seviye atletik ölçüm cihazı olarak bilimektedir. Ilerleyen dönemlerde G-Force ve patlama gücü ölçümü de sağlanacağı bilgisi iletilmiştir.

 1. Polar Watches (especially the V-800) 449.95$

Modern spor kapsamında nabız ölçümü yapılmadan yapılan antrenmanın verimliğini maalesef değersiz kalıyor. Basketbol gibi bir takım sporunda özellikle sporcuların patlama gücüne bağlı olarak perfromans kayıbı, direnç ve dayanıklılığı ile ilgili olarak nabız orantısı dikkat edilmesi gereken bir nokta. Basketbol analitiğinin özellike Polar V-800 üzerinden toplanacak olan verileri sahada yapılacak olan çalışmalar doğrultusunda doğru raporlama ile gerek kişisel antrenmanlar gerekse takım antrenmanları sırasında ilettiği veriler ile basit sakatlıklardan sür-antrenman yapılmasını engellemeye kadar bir sürü faydası vardır.

 1. Training Mask99$

Basketbol analitiği ve performans koçları çevrelerinde karşılaştığım uzmanlar halen Elevation Training Mask’in faydalarına 100% katılmıyorlar ancak kanımca basketbolda doğru nefes alıp vermenin, sahada, antrenmanlarda ve de yüksek tempoda oynanan bu sporda verimliliği etkilediği gerçeği ve bilincinde olunmalı. Training mask sistemi senelerdir bildiğim ve değişik organizasyonlarda değişik şekillerde kullanıldığını gördüm.

Basketbol için kullanımı hakkında sizlerele ayrıca Training Mask hakkındaki ingilizce makaleyi de paylaşmak istiyorum.

 1. Wilson Connected Basketball99$

Geçtiğimiz 3 – 5 sene içerisinde akıllı basketbol toplarının varlığı biliniyor olsa da kanımca Wilson bu alandaki en kesin çözümü sunuyor. Gerek top ağırlığı, dengesi ve salon veya sokak’da oyananbilecek en verimli top olma özellikleri ile önplana çıkıyor. Shottracker sistemi ile ortak kullanıldığında farklı değer kazandırdığına da şahit oldum. IOS ve Android app’i sayesinde anında analitik değerler ileten ve topun dönüş hızı, isabet oranı, şut dengesi gibi gelişmiş analitik değerlerin ölçümü sağlanıyor.

Takımlar için GT Sistemleri

 1. Myagonism (daha fazla bilgi için benimle temasa geçin)

Şu anda takım ve kulüpler için piyasadaki en uygun bütçeli sistem olma özelliğine sahip. Myagonism, ayrıca Avrupa kökenli ilk ve tek bilinen GT olma özelliğini de taşıyor. Sahada oyuncuları 5 saniyede bir takip ederek konumlama ve buna bağlı olarak şirketin geliştirdiği algoritmalar üzerinden de gelişmiş analitik ve istatistik verileri ile gerek oyuncu, koçlar ve takım yöneticileri ve taraflarlara bilgi akışı sağlanabilir.

MYagonism – basketball analytics and coaching innovation

MYagonism – innovative basketball coaching analytics that win . http://www.myagonism.com is changing for ever the way of looking at the talent in sports… With an amazing users growth and extremly affordable costs MYagonism wants to GIVE TO EVERY COACH IN THE WORLD THE POSSIBILITY TO ANALYZE HIS TEAM LIKE NEVER BEFORE.

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js

GT sistemi haricinde Myagonism ayrıca IOS ve Android için tasarladıkları istatistik girişi sağlayan bir app ile gelişmiş istatistiklerin tutulmasında da etkili bir uygulamaya sahip.

 1. Catapult (daha fazla bilgi için doğrudan temasa geçiniz)

Küresel olarak en yaygın kullanılan, NBA ve FIBA Uluslararasi takımları tarafından oyuncu biometrik takipleri ve değerlendirmeleri için kullanılan en üst düzey sistem son 5 yıldır basketbol alanında çığır açtı.

Tüm bu bilgiler tam olarak ne işime yarar?

Basketbol analitiği kapsamımda GT cihazları ve sistemler özellikle performans ölçümleri ve biometrik ölçümlerin gelişimi üçgeninde çok önem taşıyor. Basketbol analitiğinin doğru işlemesi, takımların ve oyuncuların galibiyete giden yolda yakalayacakları her türlü avantaja açık ve sayıları etkin şekilde kullanmak adına değerli bir noktadır.

Catapult sistemi tarafından yayınlanan şu ingilize videoya göz atmanızı tavsiye ederim:

Understanding wearable technology in elite sport

Adir Shiffman, Executive Chairman of Catapult, discusses wearable technology landscape in elite sport and how fan engagement can be built on an athlete welfare foundation.

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js

Kendim için en doğru çözüm nedir?

Bunun için benimle danışarak ilerleyebilirsiniz :){:}{:en}Introduction

In the last 5 – 10 year wearable technology also referred to as wearables has been a booming side industry in sports. With Polar, Garmin, Fitbit ( a personal favorite) and more recently Under Armour with their Healthbox being among the most popular in terms of heart rate monitoring and GPS tracking this can only be considered as the beginning of the revolution.

Within basketball there are specific devices that I especially recommend either for personal use or for teams. Basketball prior to the technological outbreak of wearables had been lacking in terms of figuring out data points and thus made it harder for trainers and coaches. While the classic training methods that were available allowed endurance, explosiveness and other abilities to be minimally explored. I strongly feel that with the arrival of wearables its safe to say that training as well as development of athletes takes on a much more scientific approach and allows those that compete as well as coach within basketball to be better prepared.

Basketball Wearables for the individual basketball player

To date there must have been several different devices and training tools that I have seen while interning or being parts of several key organizations. I will not focus on all the possibilites that are available in the marketplace but rather give my opinion about the most efficient products that I feel make a difference when it comes to training individuals one on one and be able to track them.

 1. Shottracker 99$

As a former athlete I had been obsessed in perfecting my shooting skills early on and it had always been about counting the shots. In a day and age where technology is a part of our daily life just counting is no longer enough. Shottracker allows its user to be more than coached through its app, configures a full training program, allows high level calculations and provides analytical feedback on the spot and tracks shot spots via the wrist sensor and the net sensor connection.

For any player that is looking at developing their shooting mechanics and skills and analytics guys out there make sure to have at least one of these in your training bag. You will see its effectiveness.

The Future Of Wearables: Davyeon Ross, Co-Founder & COO, ShotTracker

In this video, Davyeon Ross (Co-Founder & COO, ShotTracker) shared insights on “The Future Of Wearables” at our Compute Midwest conference. Learn more about Compute Midwest – join us this fall to get inspired & imagine the future (http://www.computemidwest.com) Learn more about ShotTracker (http://www.shottracker.com)

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js

 1. Vert99$

Originally developed for the Volleyball universe, Vert has become a critical instrument in measuring jumping ability, jump endurance and it even can be considered as a tool to prevent injury. Known as a top level inertial measurement unit (IMU) it can be considered one facet of the individual training sensors.

 1. Polar Watches (especially the V-800) 449.95$

As the ultimate IMU owning a heart rate monitor and a watch that allows further measurement is critical. As many performance coaches can vouche being able to traing and read measurements on the spot have become a crucial part of the sport and athlete development. Endurance, stability, strength literally on court presence is dependant on how well an athlete is paced. I highly recommend that any athlete doing personal training make sure to own and utilize a heart rate monitored watch. Over training can lead to simple injuries and no one wants to spend time off the court while they could traing and compete to the best of their abilities.

 1. Training Mask99$

I have come across several specialist that have been divided about the usefulness of the Elevation training mask. In my perspective respiratory training is becoming more and more critical and yet again it is tied in with advanced individual player analytics due to the fact that a player with high concentration and control of breathing being able to perform much better on the court. Please feel free to review this article and find out more before you have any prejudice.

 1. Wilson Connected Basketball99$

The notion of the connected basketball has been around for the last 3 to 5 years but I definitely would say that Wilson has been able to perfect the entire system and balance out the kinks of heavyness vs. unbalanced basketballs as well as multisurface vs. indoor basketballs. While unlike the Shottracker the connected basketball actually can work well in a combination as the accuracy measurement, spin rate, and further advanced analytics allow any user of the ball to see their personal development and can hence create a scalable way to train accordingly.

Basketball Wearable Systems for Teams

 1. Myagonism (contact me for futher information)

A critically acclaimed player within the basketball wearables system realm. Myagonism is currently the most affordable and established European based system that allows its users to track player on the court during game, practice and much more and with its extraordinary algorithyms allows, analytics to be delivered to coaches, front office executives and fans alike.

MYagonism – basketball analytics and coaching innovation

MYagonism – innovative basketball coaching analytics that win . http://www.myagonism.com is changing for ever the way of looking at the talent in sports… With an amazing users growth and extremly affordable costs MYagonism wants to GIVE TO EVERY COACH IN THE WORLD THE POSSIBILITY TO ANALYZE HIS TEAM LIKE NEVER BEFORE.

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js

In addition to its wearable system the company also has an amazing stats tracker that is entirely free and that can be used on both IOS and Android systems. Given its configuration and advanced analytics output it has a unique stance in the marketplace.

 1. Catapult (contact the company for further information)

By far the most well known global wearable tracking system developer, Catapult has been used in leagues such as the NBA and by FIBA international teams over the last 5 years. The top tier solution for any team or organization that is looking at competing and developing athletes within the realm of basketball.

So how does all this information help?

Within basketball analytics there are many areas that are constantly being developed. Many experts like myself are trying to link up multiple systems so that athletes can gain an advantage and stay healthy as well as perform but better on the court.

Here is a final word from Catapult in terms of analytics solutions:

Understanding wearable technology in elite sport

Adir Shiffman, Executive Chairman of Catapult, discusses wearable technology landscape in elite sport and how fan engagement can be built on an athlete welfare foundation.

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js

So how do I know what the best solution is for me?

Contact me for a consultation :){:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.