{:tr}Basketbol Analitiği / Veliler / Antrenörler{:}{:en}Basketball Analytics, Parents and Youth Development Coaches{:}

{:tr}Basketbol Analitiği, basketbol sporuna sayısal bir yaklaşım ile bakabilmeyi sağlar. Sahada oyuncuların hareketleri sayesinde skor tablosunda toplanan ana istatistikler (sayı, asist, ribaund, top çalma, top kayıbı, vs.) ve/veya ek cihazlarla toplanan veriler üzerinden bilimsel sonuçlar ile sporculara, antrenörlere ve sporcu velilerine; kısacası basketbol ile ilgilenen herkese doğrudan ve sade bir dil ile aktarılabilecek bilgileri analiz edebilen bilim dalıdır.

2003’de Michael Lewis’in kaleme aldığı ve 2011’de küresel olarak film olarak herkesin beğenisini topladı; gerçeklere dayanan “Moneyball” eseri ile sporda sayıların ne gibi başarılara yol açabileceği gün ışığına yansıdı. Moneyball fikrinin arkasındaki gerçek kahraman ise eski beyzbol oyuncusu ve spor ekonomisti Billy Beane’dir. Eş zamanlı olarak 2004’de basketbol’da, Dean Oliver “Basketball on Paper” (Kağıt üzerinde basketbol) adlı eserini yayımladığında dünya basketbol’unda çığır açmış ve “çılğın basketbol bilimcisi” lakabı ile ilk basketbol analitik uzmanı olmuştur.

Özetle basketbol analitiğini kısa bir geçmişini sizlerle verdiğime göre asıl konu olan basketbol analitiğinin veliler ve altyapılarda antrenörler tarafından incelenmesine geçelim.

Basketbol’a bir oyundan daha fazlası olarak bakan ve çocukları bir takımda oynayan veliler veya çocuklarına okul dışı sosyalleşme yada fiziken kendilerini geliştirebilmeleri için bir fırsat olarak gören velilerin sayılara daha konsantre bakmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum. Velilerin daha dikkatli ve daha özenli bir şekilde çocuklarını sahada takip ederken attıkları şutları, aldıkları ribaundları, yaptıkları asistleri ve kaybettikleri toplar gibi sayılara daha dikkatlice bakan velilerin çocuklarla olan bağı kesinlikle daha kuvvetli oluyor.

Basketbol analitiği herkese bilimsel bir bakış açısı katmanın dışında çocuklara matematiğe farklı bakmayı gösteren bir etkileşim aracıdır. Türkiye’de olduğu kadar dünyada bilinen bir gerçek maalesef velilerin sporu sadece kazanmak ve kaybetmeden öteye görmediklerini ortaya çıkartmıştır (link ingilizcedir). Sporda sadece kazanmak yada kaybetmek yoktur. Sürekli gelişim ve sürekli öğrenmeye vesile olabilen bir ortam olarak görülmeli. Sizlerle paylaştığım bu perspektif ve yaklaşımlara kulak verdiğiniz zaman inanın ki hem sizler hem de çocuklarınız basketboldan daha çok öğrenebilir hem de sizlerle olan iletişimleri değişir. Velilerin bilinçlenmesi çocuklarının basketbola olan bakış açılarının değişimine doğrudan etki eden ve çocukların pozitif yaklaşımlarına yol açıyor (link ingilizcedir).

Geçtiğimiz senelerde yapılan bir araştırmada ortaya çıkan çok ilginç sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum. 40 milyonluk bir nüfus altyapılarda spor yaparken 13 yaşında sporu bırakanların oranı 70%.

Sorulduğu zaman ise alınan cevaplar arasında sayılara bağlı olan hiç bir sebep bulunamamıştır.

Başlıca gerekçeler aşağıda sıralanmıştır:

  • Bağrılmaktan bıkıldıklarından spordan soğuyanlar
  • Hata yapacaklarından dolayı korktukları için spordan soğuyanlar
  • Kazanmanın önplana çıkmasından dolayı oynama sürelerinin yetersizliği ve bundan dolayi spordan soğuyanlar

Yukarıdaki gerekçelere bakıldığında doğrudan veya dolaylı olarak çocukların velileri ile basketbol analitiği üzerinden kurabilecekleri bağ ile kazanma veya kaybetmenin ötesinde kurabilecekleri pozitif ilişkiye vesile olabileceği inancım var.

Basketbol analitiği kanımca çok kritik olan ve Türkiye basketbol altyapılarında şu anda çok net olmayan bir üçgen olan sporcu-öğrenci, veli ve antrenör üçgenini tamamlayabilecek etkileşimi oluşturacağı inancındayım.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Türkiye’de her seviyede altyapılarda antrenörlük eden antrenörlerle ilişkim malum bulunuyor. Bir çok defa basketbol analitiği ile ilgili olarak açıklama, ders, bilgi talebi alıyorum. Antrenörler açısından basketbol analitiğini ifade etmek nispeten daha kolay. Basketbol analitiği antrenörler için genel olarak rakiplerine farklı bir bakış açısıyla nasıl yaklaşabileceklerini ve rakip analizi yapmak için sayıları nasıl kullanabileceklerini ifade ediyor başta. Oysa kendi oyuncularını geliştirmek, oyuncularının kişisel gelişimlerini sayılar ve verilere bağlı olarak daha uygun sürelerde nasıl geliştirebileceklerine kadar uzanan bir sürecin farkında değiller.

Avrupa ve Amerika’da basketbol analitiği altyapılarda zıplama, dayanıklılık, yorgunluk üçgeni etrafında döngüleniyor ancak kişisel gelişim “personal development” gerek sporcu-öğrencilerin ve velilerin ayrıca üzerinde düştükleri bir konuyken takım antrenörleri maalesef bahsettiğim üçgeni sadece takım çalışmalarında klasik metodlarla çalışmayı göze alıyorlar. Zıplama, dayanıklılık ve yorgunluk günümüzde artık basit giyilebilir “wearable” cihazlarla ölçülebilir hale geldi. Bunları antrenörlerin sporcu-öğrencilerine artık önerir hale gelmeleri araştırıyor olmaları gerekli. Öte yandan antrenörlerin aynı zamanda video çekimleri ile maçlarını kayıt etmeleri dışında ve edit yapmaları dışında basketbolun matematiğine daha dikkatli bakarak hem kendi takımlarını hem rakiplerini incelemeleri gerekli. Bu konuda yardımcıları varsa onlarla veya çok velilerle ortak çalışarak basit skor tutma uygulamaları (score keeping applications) ile gelişme kayıt edilebilir.

Altyapı antrenörlerine bir diğer tavsiyem, mutlaka kendinizi yeniliklere açık tutun. Bir çok defa ve değişik antrenörle yaşadığım enstantenelerde oyuncularının üretimleri hakkında ne düşündüklerini sorduğumda “ben buna bakmıyorum vaktim yok, asistanım edit çıkartıyor O zaman gözüme batan olursa üstüne gidiyorum” şeklinde açıklamalar aldım. Bir antrenör olarak her zaman gelişime açık her zaman işleri kendinize en basite indirgeyebileceğiniz yolu bulmayı çözmeniz gerekli. Basketbol analitiği sizlere en değerli ve en doğrudan sonuç verebilecek araçları anlatan bilim dalıdır.

İnanın sayılar bir çok hikaye anlatır ve her biri ayrı ayrı önem taşır, On sene evvel basketbol somut şekilde sayılarla ifade edilemezken çoğunlukla soyut “intangible” noktalar üzerinden sporcu-öğrencilere başarılı olunabileceği aktarılırdı. Ancak modern basketbolda somut yaklaşımlar artıyor. Sayılardan kuvvet doğuyor “strength in numbers” Golden State Warriors’un bile benimsediği kazanma parolası haline geldiyse ve Türkiye her şekilde dünya çapında yıldızları beş veya on senede bir çıkartmak yerine daha da istikrarlı şekilde çıkartmak istiyorsa yol haritası sayılara güvenmekten geçiyor.

Eğer basketbol analitiği hakkında bilgilenmek isterseniz mutlaka yazılarımı ve analizlerimi takip etmenizi tavsiye ederim veya benimle iletişime geçin.

Saygılarımla,

MSc. Ermay Duran

Advance Pro Basketball{:}{:en}Basketball Analytics allows anyone that is interested in basketball to look at the game from a numerical standpoint first and foremost. Based on the boxscore figures that a player cumulates during the game (points, assists, rebounds, steals, turnovers, etc…) in addition to using external devices that produce tracking and tracing of data that allows players, parents and coaches to look at basketball from a scientific perspective. In short anyone that is involved with the game cane simply see the game from an out of the box angle.

When Michael Lewis put pen to paper back in 2003 and wrote Moneyball attracting the attention of everyone in the sports industry with solid proof that numbers showed a way to success in sports and in 2011 when the movie came out brought global attention. In the mean time in 2004, Dean Oliver whom wrote Basketball on Paper and was dubbed the first ever basketball analytics expert drew the attention of the NBA.

After a brief backdrop into the history of basketball analytics I would like to get to the title of this posting. The relationship of basketball analytics to parents, coaches and to student-athletes to me should be further examined.

 

For parent that see basketball more than just a game to for their kids, a way to socialize or simply grow physically I highly recommend that they look at numbers in a concentrated way. Parents that follow their kids on court by counting shots, rebounds, assists turnovers; the tie and bond that is already there would develop at a much faster pace. Beyond taking an interest in them it literally gives both parent and kids a new line of communication.

Aside from the fact that basketball analytics being a science-based outlook it allows kids to develop their mathematical skills in a different perspective. It’s a given fact that globally as well as in Turkey parents often see sports no more than a game of winning or losing. This notion no longer should be held to status-quo. In order to develop and learn on a constant basis basketball as a sport should be seen as a vessel. Once this perspective and approach is taken to heart both parents and kids can end up learing much more than simple notions beyond bonding. Parents should become aware and see things in a different perspective and emerse themselves in positive enforcement by all means.

Reserach over the last years has shown that in a population of 40 million whom compete in sports 70% of kids around the age of 13 quit due to reasons as mentioned below:

  • Due to yelling
  • Due to the fear of making mistakes
  • Due to the fact that winning takes president over play time and losing interest

Given the above facts which have nothing to do with a possible bond strengthening through analytics the same research also gives information that parents involved in their kids sports and keeping score are more prone to succeed in the future.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Due to the work I do, I have contact with almost all youth development coaches and trainers. I get a lot of questions, requests for lessons and information about basketball analytics. In regards to basketball coaching basketball analytics is easier to explain in comparison to explaining it to parents. Basketball analytics does much more than just analyze opponents for coaches. It’s a means of using figures and numbers without manipulating them in the best way possible for a coaches needs. Player development is a side of coaching and especially team coaches that needs more attention and while team coaches do not like this notion of players developing themselves outside of team practices it’s a must that creates the best players and separeates them from the mediocre.

In Europe and in the U.S. basketball analytics is getting more and more recognition in terms of jumping ability, endurance and fatigue training and its around this triangle of abilities personal development of student-athletes as well as parents need to concentrate on much more and the intertwining fact that coaches should also be involved should not be overlooked. Team trainings while focusing much more on classical elements of training while incorporating all three abilities can be much better developed with reinforcement of wearable technology. Coaches in this sense need to be able to recommend the best options to both parents and student-athelets. Furthermore aside from coaches using video tools to record practice and game footage for analysis and editing purposes concentrating on the mathematics of basketball through video also needs clear focus. It not only allows coaches to see mistakes of opponents but those of their own players as well as a chance to see themselves in action. It is at this instance that score keeping which should be done can be handled either through assistants or even better double checked by simultanious score keeping done by parents. Overall the above has greater impact than thought of on the players and coaching of the game.

Another recommendation to youth development coaches would be, to stay open to new developments. I encounter different coaches many times and usually the response I get in terms of knowing their players production values off the top of their head is non existant. Followed by the statement that their assistant if they have one takes care of it or they do not have time to spare for it. It’s a tacit duty of a coach to develop themselves and there can not be any excuse for not considering a solution that could make life much easier. As a science (as exact as it might not be) basketball analytics is a tool that can give you more than it takes.

Overall, noone should forget that numbers always tell a story. A decade a go basketball was much more a game of intangibles rather than it is now, a game of facts, figures and the tangibles. Within modern basketball as numbers reveal more and more each day the notion of “Strength in Numbers” should always be remembered if an NBA Championship team such as the Golden State Warriors can rely on such a motto why not try to develop something similar? Turkey should not be content with producing star players every 5 to 10 years but constantly developing a system that can produce steady results at the highest levels.

If you would like to find out more about basketball analytics please feel free follow my posts and analysis or contact me.

Kind Regards,

MSc. Ermay Duran

Advance Pro Basketball{:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.