{:tr}NCAA Final Four Kazanma olasılıkları{:}{:en}NCAA Final Four Win Probabilities{:}

{:tr}2 Nisan itibariyla Amerika Kolejler Basketbol final serisi (Final Four) Houston’da sahne alıyor olacak. Senelerdir takip ettiğim ve Big East turnuvasını bu sene yakından takip eden ve içerisinde bulunan birisi olarak bu sene Villanova’nın kazanma ihtimalinin diğer favorilerden daha üstün olduğu düşüncesindeyim.

[infogram id=”ncaa_final_4_win_probability_chart”]

Screen Shot 2016-04-01 at 20.30.12Screen Shot 2016-04-01 at 20.30.24

Yukarıdaki tablodan’da görüleceğe üzere UNC her ne kadar kısmi bir farkla en favori takım olarak gösteriliyor olsada Villanova’nın bu sezon özellikle Big East turnuvası ve sonrasındaki kazandığı maçları dikkate alacak olursak yükselişte olan grafiği ve dikkat çekiyor.

Villanova 54% ihtimalle finale çıkacak olarak gösteriliyor ve Oklahoma’da Buddy Hield’in 7.7’lik WinShare katkısına nasıl karşılayacağını merak ediyorum. Villanova’da Josh Hart ve Kris Jenkins’in mevcut performansı göz doldurucu ve finale çıkmaları durumunda UNC’nın kısa rotasyonun karşı ofansif başarıları ve ortalama BPM (Box Plus Minus) ortalamaları 9.0 olan ikili zorlu bir eşleşme olacak.

UNC her ne kadar son senelerde yakaladığı başarıya bir yenisini daha eklemek istiyor olsa da Villanova’nın açlığı bence NCAA turnuvasını kazanmaları ile sonlancak.{:}{:en}As of the 2nd of April the NCAA Final Four will take place in Houston, Texas. As an analytics guy that has been following the NCAA, especially the Big East tournament this year from the front lines my heart lies with Villanova given that they have had an amazing campaign so far.

[infogram id=”ncaa_final_4_win_probability_chart”]

Screen Shot 2016-04-01 at 20.30.12Screen Shot 2016-04-01 at 20.30.24

As it can be seen from the above interactive chart while UNC are the clear favorites to win the Final Four, the probability of 28% going all the way their amazing run during the Big East tournament and the games that followed afterwards all already clear testaments to their rising graph of why they could win the whole thing.

In terms of making it to the final game they are given a 54% chance over Oklahoma and the amazing Buddy Hield with his 7.7 WinShare. Looking at the Josh Hart and Kris Jenkins of Villanova have been fulfilling amazing tasks if and when they make it to the finals and face off against UNC given the front court rotation as well as the BPM of both players of 9.0 it looks to be a very tough matchup in any case.

As much as UNC has been building a winning culture all-round I can not and would not put it past Villanova to win the NCAA tournament given the probabilities.{:}

2 Comments

  1. If Notre Dame, which is tops in the country in adjusted possession percentage, can win the faceoff battle, then they seemed destined for another trip to the final four.

    1. While you have a point about their adjusted possessions their pace and DRtgs are unfortunately bad. they do not even make it to the top 5

Leave a Reply