{:tr}Golden State Warriors (GSW) mükemmel ve ötesini kovalamak{:}{:en}Golden State Warriors (GSW) chasing perfection and beyond{:}

{:tr}Sezon boyunca sorulan ve cevabı halen aranmaya devam eden bir sual. Hepimiz GSW’ın peri masalı sezonuna şahitlik ediyoruz ve bunu yaparlarken analitiğin tam potansiyelli kullanıldığı gerçeğini gözardı etmemek gerekli. Basketbol camiasının çoğuna göre bu işin arasında tek bir dahi olduğu sanılıyor ancak gerçekte durum tamamen farklı. Ufak tefek düzenlemelerle ve sayıları çok iyi inceleyen bir ekip çalışması sayesinde zaten gün yüzünde olanları kullanarak takımın başarısını sürekli hale getirenler bunun arkasında (GSW analitik ekibi). Şimdiye kadar fivethirtyeight.com herkesden bağımsız olarak bütünüyle verileri ve sayıları en iyi inceleyen ve benim de üzerinde çalışmakta olduklarımı teyitleyen arasında. Bu vesile ile hem kendi bulmuş olduklarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Oyuncuların gelişmiş istatistiklerine bir görsel eşliğinde (analitik) bakacak olursak sezon genelinde şimdiye kadar galibiyet ve mağlubiyetlere katkıda bulunanı görebiliriz:

[infogram id=”gsw_advanced_stats_april_1″ prefix=”1Jm”]

GSW tabii ki hiç yenilmemiş bir takım değil ancak şimdilik sezon içinde aynı takıma karşı üstüste aynı takıma karşı kaybetmedirler:

Milwaukee, Dallas, Denver, Detroit, Portland, Los Angeles, San Antonio ve son olarak Boston

Sezonun kalan maçlarına bakılacak olursa:

Screen Shot 2016-04-01 at 20.36.37

Riskli olabilecek maçlar tabii ki henüz GSW’ın henüz tekrar karşılaşmadığı Portland ve San Antonio maçları olacak, ancak tabloda görüleceği üzere kazanma olasılıkları verilerden yola çıkarak hesaplanmış haliyle ihtimaller çok zayıf gösteriliyor. Her ne kadar durum galibiyeti gösteriyor olsa dahi bu maçların heyecanı ve rakiplerin GSW’a karşı alacağı önlemleri merakla bekliyorum.

Dün akşam ki mağlubiyet ile evinde oynayıp kazandığı 54 maçlık serinin sonu gelmiş olabilir ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta çıkıyor ortaya bu sezon bir seri arası hariç daha kuvvetli bir donüş yaptıkları bilindik bir gerçek ve Portland karşısında kazanma potansiyelleri halen %90.1.

Diğer bir merak konusu olan tabii ki normal sezon sonrası GSW’ın playoff’larda göstereceği performans. Geçen sezonun favori “underdog” favorisi olarak gösterilen takım bu sezonki rakiplerine karşı nasıl bir strateji uyguluyor olacak. Şahsi kanaatim, her ne kadar zorlu serilerden geçecek olsalar dahi yukarıda da paylaştığım üzere şimdiye kadar ligdeki en verimli TS% ve WS yapısına sahip olan takım elbette ki San Antonio gibi tecrübeli ekiplerle eşleşecek olsa dahi doğru analitik yaklaşım ve düzenlemeler ile şampiyonluk adayıdır.{:}{:en}Over the course of the season the question has been asked and many have responded. We all know that GSW are having a fairytale season and they are using analytics to its full potential while doing so. Many think that there is a mastermind behind the entire plan but the truth is, that is not the case. Its the small tweaks here and there and the fact of how the numbers accumulated and that point out the evident are being used. By far fivethirtyeight.com have been the best at coming up with the figures and looking deep into the numbers and with that said I wanted to re-share details that are clearly visible in the data.

When we look at the player’s advanced statistics here is a picture that comes up that places all the contributors to the wins and the losses of the season:

[infogram id=”gsw_advanced_stats_april_1″ prefix=”1Jm”]

Let’s not forget that so far GSW have lost games but never to the same team twice:

Milwaukee, Dallas, Denver, Detroit, Portland, Los Angeles, San Antonio and lastly Boston

All of the above have been able to notch one game from GSW over the course of the season.

Furthermore with the remaining games that are left in the season:

Screen Shot 2016-04-01 at 20.36.37

The risky games to watch out for will be the repeat games that will be played agains Portland and San Antonio even though the win probability calculated based on the data that is provided is to the contrary it will be exciting to see what the opposing teams come up with.

One thing that should not be overlooked is that while the loss in Boston yesterday might have come at a time when they ended their home win steak with 54 games, the probability that they will win against Portland is still at 90.1%. Furthermore its a given fact that aside from a short steak during the season so far they have been able to bounce back much stronger which always is a legitimate threat not to be overlooked.

To add further there is the factor of the post season, and how the GSW as defending champions will be challenged by contending teams. Its my firm opinion that they will face very tough competition this time around and while teams that have clutch defensive stances such as the San Antonio Spurs can give them a hard time the GSW analytics team will come up with figures that will help them out overall. The underdogs of last year will be hard to play against with such a high TS% as well as the extreme WS’s that come from all the players on the roster.{:}

Leave a Reply