{:tr}Türkiye BSL’de 2 Derbi maçı öncesi analizi (D.Doğuş – GS) ve (FB – KSK){:}{:en}Preview of 2 Marquee matchups in the Turkish BSL (D.Dogus vs. GS) and (FB vs. KSK){:}

{:tr}Önümüzdeki haftasonu oldukça zorlu mücadelelerin yer alacağı ve kaliteli iki derbi maçı açısından Türkiye BSL’nin zirvesine hedef koyan takımların sahne alacağı bir analiz paylaşmak istedim sizlerle. Burada analiz edeğim dört takımın kadro derinlikleri, rotasyon ve yapısal olarak içerikleri ve performansları gerek Avrupa liglerini aratmayan ve yüksek standartları içeren takımlarımız üzerine olacak.

İlk olarak Cumartesi günü derbisi (19 Mart 2016)

DD ve GS arasında oynanacak bu mücadele her ne kadar iki kulüp arasında son yıllardaki 4. Karşılaşma olma özelliğini taşıyor olsa dahi, sahaya çıkacak oyuncular bakımından birbirlerini tanıyanlarla dolu bir mücadele olma özelliğinde. DD, 1. Eurolig senesinde ve GS ise bu sene EuroCup’a yönelik olarak kurguladığı kadroları dikkate alınacak olunursa DD kadro derinliği ve tecrübesi ile kağıt üzerinde üstün duruyor olabilir ancak GS hem rotasyon düzeni hem de takım kimyası açısından bir favori konumunda.

Takım bazında istatistiklere bakıldığı zaman ve dört faktör (eFG%, FT%, TOV% ve ORB%) dikkate alınacak olunursa oyunu çözebilecek belirli önemli alanlar ortaya tablodan çıkartılabilir. Bu analiz kapsamında iki önemli istatistiğe odaklanmak istiyorum. Özellikle BSL gibi temposu yüksek bir ligde “hustle stats” adı verilen ve özellikle maç kağıdında çok net okunamayan istatistikler kapsamında ribaund, top çalma, blok karşılığı süre ve kritik serbest atış denemeleri ortalaması genellikle dikkat çekici oluyor. FT% GS açısından dört faktör tablosuna göre 24.8%lerdeyken DD 21.2% ile geride kalıyor. Bilindiği üzere her iki takımın kadro derinliği ve savunma üzerine kurulu olan kısa rotasyonları dikkat çekici. Öte yandan, şimdiye kadar iki takım arasında oynanan maçlar genelinde GS 2 maç kazanırken DD tek maç galibi.

Dacka - GS 4 factors

Gecmis 3 mac istatistikleri ve kadro derinligi/yapılarına bakacak olursak oyuncu bazında ilgi çekici noktalar ortaya çıkar. Özellikle GS geçmiş kadro yapısı ve derinliği bakımından çok daha hücum odaklı bir yapılanma arayışında bulunduysada DD özellikle bu sene Eurolig odaklı ve inanılmaz kadro derinliği ile BSL’inde bir çok rakibi kağıt üstünde yenebilecek kuvvete sahip duruyor. Tabii ki rotasyonel sorunların ağır bastığı ve takım içi adaptasyon süreci ve kenar yönetimlerinin soru işareti yaratıcı tercihlerinden dolayı DD beklenen grafiği tutturamadığı bir gerçek. DD benchinde 3 oyuncu EFF açısından yükselişte görünse dahi GS benchinde 6 oyuncu EFF ortalamalarıyla yükselme grafiğinde.

Dacka - GS H2H

Son 10 maç üzerinden bakılacak olunursa GS, DD’a göre 1 maç fazla kazanma başarısı ile öne çıkıyor. Buradaki 10 maç tabii ki hem BSL hem de Eurolig maçları toplamı üzerinden hesaplanmıştır ancak yapılan analiz genellemeleri lig toplam rakamlarını da yansıtmaktadır. Kanımca en dikkat çekici nokta DD açısından özellikle ortalama 80+ sayı attıkları durumda ve rakiplerinin 75+ sayı üzerinde sayı bulmaları durumunda elde edilen sonuçlar grafigin dengesini ortaya çıkartıyor. GS ise skor yaratma potansiyeli bakımından DD’un gerisinde kalıyor gibi gözükse de rakiplerini genel olarak 70 sayının altında tutmaya zorlamaya çabalayarak transition offense tetiklemeye çalışıyor.

Dacka - GS last 10 games

Yüksek tempoda geçmesini beklediğim bir maç olacak DD – GS arasında. DD’un hem hücumda hem de savunmada lig başından beri yaşadığı sıkıntıları zaman aşımında atlatıyor olması sözkonusu olsa bile GS’ın DD karşısındaki mevcut 2 galibiyeti favori olduklarına işaret. Galatasarayın bir diğer avantajı ise Abdi İpekçi Arena’da 10-1 yakaladıkları galibiyet serisi. TS% olarak lig genelinde .602 oran yakalayan GS’a karşılık DD .586 oranla ligde GS’ın arkasında kalıyor. Bu da efektif sayı bulma ve pas üzerinden gidilen sayılarda DD’un ektisizliğin bir diğer belirtisidir. Diğer bir fark ise GS’ın lig genelinde toplam asist sayısı 372 iken DD 358 asistde kalmış. Ana hatlarıyla GS pota altını korumaya odaklanmak üzere bir savunma stiline bağlı oynarken DD kısa oyuncularının top çalma özelliği ve baskılı oyun stiline bağlı kalacak gibi duruyor. Top hakimiyeti ve oyun hızını korum açısından DD daha avantajlı görünüyor olsalarda verilere dayalı olarak efektif sayı bulmalarını 24 saniyeyi ve ikinci top şanslarını ne kadar iyi kullancaklarına bağlıyorum. Eğer maç yakın ve 2-3 pozisyona kalacak duruma gelirse genellikle maç sonu 60 saniyeyi daha yüksek yüzde ile oynayan GS’ın .708 oranında hücum başarısına karşılık olarak DD’un .600’de kalması gene etken olacak.

Aşağıdaki data setlerinden GS ve DD’un takım bazındaki genel istatistik durumlarına erişebilirsiniz:

Pazar günü oynanacak ikinci derbi maçı (20 Mart 2016)

Fenerbahçe (FB) ve Pınar Karşıyaka (KSK) arasında tarihi bir maç bekliyorum. 2011-2012’den bu yana yapılan toplam 18 maç dikkate alındığı zaman 10 maç galibiyet ile FB’in KSK’nın 8 maç kazanmış olması öne çıkıyor. Son 3-4 sezonda her iki takımda bir çok oyuncu değişikliği ve kadro mimarlığı farkının yanısıra kanımca bu karşılaşmayı etkileyecek en büyük etken Ali Muhammed nam-ı diğer Bobby Dixon’ın performansı ve kısa rotasyonunda bulacağı yer önem taşıyacak. Ufuk Sarıca’nın KSK kısa rotasyonu ile sezon başından bu yana yaşadığı aksaklıklar ve Lazeric Jones’un geçtiğimiz musabakada sakatlığı kesinlikle planları altüst etmiş gibi durabilir. Öte yandan FB cephesinde Obradovic’in kurgulayacağı oyun düzeni ve skor ve savunma dengesi kapsamındaki stratejisini merak ile bekliyorum.

Dört faktör analizi ve maç kırılımlarını dikkate alacak olursak FB kadro derinliği ile kazanmak için kuvvetli aday konumunda. Pota altında Jan Vesely ve Epke Udoh’un 37 ve 35 toplam ofansif ribaundları takım genelinde en yüksek 1. ve 2. sıralamalar. Öte yandan toplam 50 blok kayıt etmiş olmaları KSK’nın işini zorlaştıracak. Kendi açımdan ilginç bir nokta olarak gördüğüm lig genelinde FB’nin yakaladığı ortlama 25 asiste karşılık olarak KSK’nın 23 asist farkı. KSK ise diğer yandan ligdeki ilk karşılaşmada 11 top kayıbı ile oynayarak lig ortalaması olan 15.6 top kayıbının altında kalmayı başarmışken FB 14 top kayıbı ile lig geneline daha yakınlar. Toplam iki takım arasında oynanan 18 maçlık seriyi dikkate alarak dört faktör hesaplamasında TOV% ve top dağıtımı dikkate alınması ile eFG% göz önünde tutulursa FB’nin 59%lük avantajı gene dikkat çekici.

FB - KSK 4 factors

İki takımın kadro mimarisi dikkate alınacak olunursa FB’nin kadro derinliği ve etkinliği önplana çıkıyor. Diğer yandan KSK’nın kadro temeli ve pas, orta mesafe şut oyunu üzerinden pick and roll oyunları ile kanatlardan ofansif üstünlük sağlayacak oyuncularının oluşu öne çıkıyor. Son olarak analitik etken dışı veya X faktörü olarak maçın KSK Arena’da oynanacak olması ve seyircinin maç üzerindeki etkisi farklı bir boyut oluşturacak. Kadro analizine yakından bakarsak FB kanadında neredeyse bütün Türk oyuncular yükselişte görünüyor Sloukas’ın Obradovic tarafından kadroya sıradışı monte edilmesi ayrı bir etki yaratabilir bu maç için. Ote yandan özellikle Berk Uğurlu ve Egehan Arna gibi Milli takıma katkısı ileride ses getirecek, iki genç yeteneğin FB kanadında göstereceği performansı maç sonrası merak ediyorum.

FB - KSK H2H

10 maçlık geçmiş serilerine bakıldığı zaman (BSL + Avrupa lig maçları dikkate alınmıştır) KSK, FB’ye göre düşen bir ivme içerisinde ve FB ise geçen 10 maçlık sürede sadece 2 maç kaybetmiş, ilki Eurolig’de PANA’ya karşı kaybedilmişken ikinci maç BSL’de Banvit’e karşı gelen maç olarak dikkat çekiyor. Öte yandan KSK, BSL’de Trabzonspor maçından bu yana galibiyet görebilmiş değil.

FB - KSK last 10 games

Genel olarak, bu eşleşme tarihi bir maç olacağa benziyor ve bir derbi olarak değeri çok yüksek. KSK kendi seyiricisi önünde oynacayak olmaktan dolayı ayrı bir psikoloji ile oynayacağı kesin. 21 maçlık BSL genelinde şu anda KSK sayı üretiminde 5. Sırada ancak top kayıplarında da ligde 2. sırada bulunuyor ve mücadelesi yüksek olacak bir maç olacağı sinyalini veriyorlar. KSK’nın 10 maçlık grafiği dikkate alarak ortalama 86.7 sayı bulurlarken maç kazanıyorlar ve ortalama 80.1 sayı atarken maç kaybediyorlar; ayrıca ortalama 75 sayıda rakiplerinden iki durumdada yedikleri dikkat çekiyor. KSK ayrıca BSL genelinde toplamda 21 maç üzerinden 486 atış denemesi ile lig birinciliğini elinde bulunduruyor. Son olarak BSL’nin 3. en az faul alan takımı olarak 420 kişisel faul ile öne çıkıyorlar.

Aşağıdaki data setlerinden FB ve KSK takımların ve BSL genelindeki takımların toplam verilerine erişilebilir:

{:}{:en}This up and coming weekend will be another round of exteremely tough matchups in the Turkish BSL which never disappoints in terms of quality this season. With that said, I wanted to focus on two games that are considered top notch european quality games by any standards. All four teams that I analyze here have solid european league experience and the fact that they face off in marquee matchups makes it that much more exciting.

First off the match up for Saturday (19th of March 2016)

D.Dogus (DD) are matching up against Galatasaray (GS), while most players in this game know eachother very well, the fact that a new club that has emerged from the 2nd league and is competing both in the BSL for the second straight season as well as the Euroleague in their first appearance. On the other hand GS a title contender for the EuroCup and with ever experienced coaching and guidance are tough any given day.

When breaking down the overall team stats and the four factors of this matchup we can see several key areas. With this analysis I would like to focus on two statistics specifically that I find interesting to point out. Especially in such a high octane league such as the BSL where hustle stats such as rebounds, steals, blocks vs. minutes played are critical free throws are extremely overlooked and most of the times it amazes me that professionals playing at such a high level on such teams tend to miss FT extraordinarily. When looking at the matchup from a four factor stand point we can see that GS has a slight advantage of higher FT% with 24.8% while DD shoot at 21.2% based on previous matchups. While overall these two teams have met up 3 times in the past GS has the upper hand with a 2 games to 1 win series.

Dacka - GS 4 factors

When we dig a bit deeper into the game stats of all three games and specifically the roster depth and past matchups of the teams there are some interesting player prespectives that we come across in analysis. While thorughout past matchups and roster constructions GS could have been seen as a much heavier favorite in the past the fact that this season DD have a roster depth that could outlast any BSL team yet not being able to perform to this extent has been a story. While many coaching decisions on both ends are often questionable player rotations especially with high level defensive capabilities on DD do not necessarily translate into offensive numbers. While 3 players on DD are on the rise in terms of effective playing capabilities GS has 6 players in this same category.

Dacka - GS H2H

When looking at a breakdown of the last 10 games played by both teams GS has an edge over DD as they have won 6 of their last 10 games while DD have only been able to win 5. With regards to the analysis here games are stacked both with BSL and European league games, therefore respectively comparing the scoring efficiencies of both teams can be taken into account whereby we can come up with a calculated estimate that DD in concunjure with their points scored vs. points allowed crosslines win games when they scored more than 80+ points on opponents and while they allow 75+ points.

Dacka - GS last 10 games

My prespective for this game is that we will definitely see a high octane game which I mentioned in my opening statements however the fact that DD has been struggling on both ends of the floor throughout the season. While GS has a current BSL win streak of 2 games DD has a single game winning streak and the fact that this will be an away game for DD makes it that much more harder for them to be considered as favorites to win this game. Another added edge that GS has is their home record of 10-1 they usually perform very highly infront of their home crowd. While GS has an improved TS% of .602 DD has a .586 which is clear indication that GS shares the ball much better in comparison and effectively scores in the process as a team. GS also has the edge when it comes to assist totals with 372 assists in the league in comparison to DD with 358. Rim protection is a big plus for GS while DD effectively look at stealing the ball with their backcourt line up. While in terms of Possession and Pace DD seems to be much more efficient with their numbers the outcome of the game if it boils down to 2 or 3 possessions in the last 60 seconds of the game could end in the favor of the home team GS.

Below are the data sets for both teams in excel format:

The Second match up for Sunday (20th of March 2016)

Fenerbahce (FB) face Pınar Karşıyaka (KSK) in an epic battle. Since 2011 – 2012 season the two sides have met a total of 18 times. FB have won the 10 games while KSK has won 8 games. Over the past 4 seasons both sides have seen extreme changes to their rosters and my opinion is that the game changer in this matchup would be the newly naturalized Ali Muhammed a.k.a Bobby Dixon. A former guard and amazing back court weapon of KSK that coach Ufuk Sarıca has managed to pluck out of the midst of the French league has found his way to FB and in the good graces of coach Obradovic.

In a break down of the four factors and overall game splits between these two teams, FB has the upper hand given their stronger roster construction. A very solid front court that leads both the Euroleague and the BSL with Jan Vesely and Ekpe Udoh. While Vesely has collected 37 Udoh has 35 offensive rebounds so far which are both the team’s highest. Both total for 50 blocks. To me the more interesting value to look at is the fact that over the game splits of the league games while FB has averaged 25 assists KSK has averaged 23 assists. On the other hand in terms of turnovers (TOV) KSK has committed 11 turnovers in their initial meeting this season which is below the current league average of 15.6 TOV across all the games played by all teams. FB in the mean time turned the ball over 14 times in their last meeting taking them closer to the league average. When factoring in the current 18 game stand between the two teams and the TOV% so far the better ball distributing team seems to be KSK however in terms of eFG% FB has the upper hand going above 59%.

FB - KSK 4 factors

In comparing the roster construction of both teams and looking at the player numbers at the same time FB has the clear roster depth to seek the victory in this game. On the other hand KSK with its core structure and system of passing and running a mid range game and making use of pick and rolls especially from wing areas of the court will be critical in their stance of this game. A key here is that the game is in İzmir and KSK and their amazing fans are known as a fierce arena within the BSL. A definite x factor here that the numbers can not dig in deep here would be that the KSK fans will have on the outcome of the game. When looking closer into the roster depth of both sides. More or less all Turkish players seem to be on the rise with the exception of Kostas Sloukas whom is battling to get back full force from injury. A possible line up change that Obradovic could go for and mix things up in such a crucial matchup could be effective in getting the PG, Sloukas back in to game mode adaptation much faster. My eye would especially be on Berk Ugurlu and Egehan Arna two young talents that are hopefuls in being national team standouts very soon.

FB - KSK H2H

Respectively looking back at the last 10 games (BSL+European league games played) by both teams, KSK is on a bit more of a downward spiral where as FB has only lost 2 games (their EL game to PANA and their BSL game against Banvit). KSK has been on the losing end since their loss to Trabzonspor and have not yet been able to recover.

FB - KSK last 10 games

Overall, as mentioned another historic matchup that has high marquee value. KSK never disappoints its home crowd however over the last 10 game stretch having lost 4 back to back games will place them in a hard situation. KSK Ranks 5th in points scored with 21 games gone by and yet ranking number 2 in total TOV committed in the league they are a tough team. When considering they score an average of 86.7 points while winning they score below 80.1 points while losing. They have also allowed an average of 75 points over the last 10 games by their opponents. KSK also attempt the most FG in the league with a total of 486 over 21 games. In such a crucial matchup if they can create transition offense without fouling which is a strong suit for KSK they could end up getting that elusive much needed win given they are 3rd lowest in committing a total of 420 personal fouls over 21 games.

Finally aside form the DD and FB team data sets you can additionally find the current BSL advanced statistics and league total data below:

{:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.