{:tr}10. Sloan Spor Analitik Konferansı & gelecek{:}{:en}10th Sloan Sports Analytics Conference and what is to come{:}

{:tr}Harika bir haftasonu (11 – 12 Mart), paneller, seminerler, fuar, araştırma yazıları yarışması, hackathon eşliğinde mükemmel bir zaman oldu. MIT Sloan MBA programı ve öğrencilerinin eşsiz desteği ile düzenlenen 10. Sloan Spor Analitik Konferansı sayesinde 3900’dan fazla kişi ve 32’den fazla ülkenin katılımı ile spor analitiğin zirvesi gerçekleşti.

Konferansın açılış konuşması ardından spor analitiğinin halka tanıtılmasının üzerinden geçen senelerde bu sene tekrardan toparlanması Bill James ve Micheal Lewis’in katılımı ile gerçekleşti. Kendi adima tabii ki basketbol panel ve çalışmaları inanılmazdı. Dean Oliver, Nate Silver, Shane Battier, Jeff Van Gundy, Sue Bird, Scott Brooks, Vinny Del Negro, Mike Brown, Brian Scalabrine, Tom Thiboduea, Bob Myers panel katılımcıları arasında en dikkat çeken basketbol kişilikleriydi.

Genel olarak konferansda dile getirilen konuların başında analitiğin 2007’den 2015’e kadar kat ettiği ve spor alanındaki başarısı konuşuldu. Analitik endüstrisinin spora yaptığı katkı sayesinde şu anda milyon dolarlık haliyle trilyon dolarlara kadar tırmanması bekleniyor ve futboldan basketbola kadar uzanan geniş bir spor yelpazesine hitap ediyor.

Fuar ve seminer alanında özellikle networking yapmanın yanısıra konu ile ilgilenen yeni kişilerle tanışma fırsatı ve eski tanıdıklarla tekrar bir araya gelme fırsatı yakalamak çok keyifliydi.

Konferansdan kendi adıma çıkardığım notlara bağlı olarak; özellikle Avrupa ve Türkiye basketbolunun hala veri/data/istatistik toplama konusunda yol kat etmesi gerektiğini tekrar gözlemledim. Daha da önemlisi çiğ datanın sadece yolun başı olduğu ve bunun en verimli ve doğru şekilde işlenmesi sayesinde basketbolda analitiğin önemi ve değerinin ortaya çıkması söz konusu oluyor. Bu çerçevede Amerika geçtiğimiz 10 senede bulunduğu mevcut noktaya gelebilmiş ve birden çok sporda gerek altın madalya gerekse dünya şampiyonalarında üst sıralarda bulunabiliyor. Jeff Van Gundy’nin konferans sırasında ilettiği üzere “kaybedenler aptallıkları yüzünden kaybederler”. Avrupa’da (ve kanımca Türkiye’de de) basketbolun hala konvansiyonel (eski moda) yaklaşıma bağlı kalmasından dolayı oyuncu, antrenör ve kulüp personel gelişimi çok geri kalmış durumda maalesef, oysa sayılara dayalı ve sonuçlara odaklı hareket edilmesi için en net desteği sağlayabilecek olan analitik bilgilerle hareket etmek neden düşünülmüyor?

NBA basketbol için çığır açan bir yapı olma özelliğini taşıyor bu bir gerçek ve geçtiğimiz on yıllarca yılda bu şekilde gelişebildiler, 90’lardan bu yana kayıt edilen bilgiler ve son bir kaç yıldır SportVU sayesinde oyuncuların sahaiçi hareketlerini kamera ile takip etme özelliği değer katmıştır. Konferansda Boston Celtics Yardımcı Genel Menejer Mike Zarren, çok iyi bilinen bir analitik destekçisi olark öne çıkmış ve Boston Celtics organizasyonun yeniden yapılanması ve kazanma kültürünün tekrardan kavuşturulmasında analitiğin önemini dile getirdi.

Yukarıda ilettiğim noktalara dayalı olarak Avrupa ve Türk basketboluna analitiğin anlam ve önemini kazandırmak ve 2014’de spor analitiğinin 125 milyon dolarlık büyüklükte olan bu sektörün 2021’de 4.7 trilyona doğru yol kat edeceği çizgide basketbol analitiğinin Avrupa’da ve Türkiye’de yer edinmesi için gayretlerim devam ediyor olacak.

Konferansdan arda kalan bir kaç fotoğrafı aşağıda bulabilirsiniz:

IMG_3306 IMG_3308 IMG_3312 IMG_3318 IMG_3319 IMG_3321-1 IMG_3321 IMG_3325 IMG_3337 IMG_3338-1 IMG_3339 IMG_3342-1 IMG_3343 IMG_3346 IMG_3383 IMG_3333{:}{:en}A great weekend (11-12 March) spending time at panels, workshops, an awesome tradeshow research paper competition, hackathon and a super event overall thanks to MIT Sloan and the students, the 10th edition of the Sloan Sports Analytics Conference was grounds to a meeting place of more than 3900 people from all around the globe with people from 32 different nations (including Turkey) joining in.

The amazing MoneyBall Reunion where Bill James and Michael Lewis took the stage and talked about the humble beginnings of sports analytics, the amazing basketball panels led by Dean Oliver, Nate Silver, Shane Battier, Jeff Van Gundy, Sue Bird, Scott Brooks, Vinny Del Negro, Mike Brown, Brian Scalabrine, Tom Thiboduea, Bob Myers to name a few greats.

Overall the re-sounding theme of the conference was the long way that analytics in sports has come from 2007 till 2015. The amazing industry it has broken into with sports and the fact that it is a million dollar industry turing into billions supporting major sports ranging from Soccer to Basketball.

The tradeshow area and the workshops were great areas to network and meet new people as well as re-connect with old friends and acquaintances.

A lot of take-aways I had from the conference surrounded the fact that European basketball and Turkish Basketball still needs to perfect gathering statistics and general data around basketball in order to make use of analytics in the sense that the U.S. has managed to become so good at it. Jeff Van Gundy put it great when he stated “dumb gets you beat”. European basketball is still behind the fact that conventional coaching and managing basketball personnel can work. However it’s a given fact that basketball is progressing beyond the court and more and more players that are looking at developing need to reflect back on their own skills and learn how to be effective in every aspect of the game. Similarly coaches, front office personnel and all the way to club owners need to come up with better decisions surrounding clear numbers that they can rely on.

The NBA has been a frontier for basketball over the decades and recording information since the 90s is finally paying off. The Assistant GM of the Boston Celtics, Mike Zarren, a big analytics supporter mentioned at several points during the panel he joined in on that the numbers have helped them reshape their organization and advance their chances to keep their winnin culture in place.

Its due to all of the above that my fight to keep on informing the European and Turkish Basketball Communities about the value of analytics. An industry that is expected to hit 4.7 Billion Dollars by 2021. Where Basketball Analytics, Europe and Turkey will stand to this end is still to be seen.

Here are some pictures I shot from the conference:

IMG_3306 IMG_3308 IMG_3312 IMG_3318 IMG_3319 IMG_3321-1 IMG_3321 IMG_3325 IMG_3337 IMG_3338-1 IMG_3339 IMG_3342-1 IMG_3343 IMG_3346 IMG_3383 IMG_3333

 {:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.