{:tr}Fenerbahçe Ülker ve Daçka’nın bugün oynayacakları Euroleague maç önü analitik analizi{:}{:en}Pre-game analysis today’s Fenerbahçe Ülker & Daruşşafaka Doğuş Euroleague games{:}

{:tr}Evet, sevgili basketbol analitik takipçileri bu defa sizlere biraz farklı bir yazı sunmak istedim. Biraz içerik vermenin zamanı geldi.

RealGM sayesinde yaptığım çalışmalardan yola çıkarak sizlere bugün temsilcilerimiz Fenerbahçe Ülker ve Darüşşafaka Doğuş takımlarının maç önü analizini sunmak istiyorum. Grafik analitik analizlerinin içeriği çift taraflı ancak aşağıdaki yazılar kendi temsilcilerimize odaklıdır.

Darüşşafaka Doğuş (DD)  – Unicaja Malaga (UM):

Her iki takımın tarihi verileri dikkate alınarak oynadığı maçların ortalamaları ve karşılıklı olarak oynadıkları maçlara bakarsak sayısal olarak neredeyse her alanda avantajlı görünen taraf UM ekibi olarak görünüyor.

Kanımca maçın en kritik verisel bilgileri iki ekip arasındaki 4 faktör bilgileri. eFG% bakıldığında DD maalesef yüzdeli olarak hücum edememenin cezasını verisel olarak çektiği ortaya çıkıyor. Doğru şut seçimi ve tamamlayıcı (2nd chance) atışlarını kullanamamaktan kaynaklı hücum gücü verimsizliği yaşanıyor. Tabii ki bir de Euroleague (EL) takımı için ortamala 17 top kayıbı yapan bir takım olmak da bu akşam oyanacak maç için iç açıcı bir gösterge değil. Bu sayıyı 12 civarında tutarak ve top paylaşımını asist değerlerinde 15 asistin üzerinde tutabilir ve 30 kadar ofansif ribaund almaları durumunda maçtan galip ayrılabilirler.

Screen Shot 2016-02-25 at 11.16.52

Oynanan karşılıklı oynanan maçlar dikkate alınacak olunursa gördüğünüz gibi ilk maçta 8 sayı ile kaybeden taraf DD olurken ikinci maçta 6 sayı ile kazanan taraf oldular ancak 3. maçta 12 sayı fark ile kaybedilen bir maç tablosu var. EL’de bu sene analitik olarak takımların arasındaki çekişme oranı bu tarz Head to Head (H2H) analizleri kapsamında ortalama 7 sayı +/- ile hesaplanabilir durumda.

Kadro derinlik tabloları dikkate alınacak olunursa (Depth Chart) çıkartabileceğimiz sonuç, bu aksam oynanacak maçta DD eğer efektif olarak hücum ederek ve özellikle 4 numaradan hem içeriden hemde dışarıdan sayı bulmayı başarabilirse Scottie Wilbekin’in penetreleri ile içeriden sayı arayışlarından verim alabilirse maçı kazanabilir. Joker olarak Furkan Aldemir, Markoishvili ve Semih Erden’den gelecek katkılarında takıma yapacağı etkiyi merakla bekliyorum. Mehmet Yağmur’un yükselen form grafiğini de kenar yönetimi dikkatlice kullandığı ve doğru rotasyona alındığı takdirde takıma sağladığı etki olumlu olacak.

Screen Shot 2016-02-25 at 11.17.20

Son olarak geçen 10 maç üzerinden bakıldığında atılan ve yenilen sayılar dikkate alınacak olunursa sihirli rakamlar kanımca DD’un 80-85 ve üzerinde sayı bulması halinde ve rakibini 70-75 sayılarda tutması durumunda maçı kazanabilecekleri yönünde. Tabii ki bu veriler dikkate alınırken maçın gidişatı ve hücum/savunma dengeleri dikkate alınmalı.

Screen Shot 2016-02-25 at 11.17.44

Fenerbahçe Ülker (FBU) – Panathinaikos (PANA):

Kanımca tarihi verilere (historical data) bakıldığında eşsiz bir eşleşme olarak görülebilecek bir maç bizleri bekliyor. Firesiz olarak EL’de yoluna devam eden FBU ve son 10 maç kapsamında yükselme grafiği içerisinde olan PANA arasında bir çekişme olacağı kesin. Takımların genel istatistik tablolarında baktığımız zaman kanımca bu maçı FBU’ya getirecek olan ORB ve APG ortamaları olacak. Vesely ve Udoh’un pota altı dominantlığı ve  top kayıplarını (TOV) 14’ün altında tutmaya devam etmeleri durumunda kesinlikle başarı FBU’dan yana duruyor.

4 faktör dikkate alınacak olunursa FBU eFG%sini bu maç ile bence 60% oranına doğru çıkartabilir. İç, orta ve dış atış denemelerini verimli olarak sayıya çevirmeleri ve rakibe olası hücum ribaundu vermemelerine dikkat edilmeli.

Screen Shot 2016-02-25 at 11.18.43

H2H analizinde her ne kadar tarihi veriler PANA’dan yana olsada bu sezon FBU için bir breakout sezonu olarak devam ediyor. Karşılıklı olarak oynanan maçlar dikkate alındığı zaman, her ne kadar 9 maçın 4ünü FBU kazanırken ortalama 10.75 sayı ortalama fark ile maç kazandılar. PANA ise 15.4 sayı ortalama fark ile maç kazandı. Buna göre eğer FBU kritik dönemeçlerde 7 sayılık üstünlük korumayı başarabilirse EL standardındaki PPP (Points Per Posession) ortalamaları ile hesaplandığında maçı rahatlıkla kazanabilir.

Screen Shot 2016-02-25 at 12.13.05 Screen Shot 2016-02-25 at 12.13.19

Her iki tarafın kadro derinlikleri tablolarından ortaya çıkartılabilecek özellikle FBU yerli oyuncu rotasyonundan ve pozisyona bağlı olarak takımın genel rotasyonundan kısa oyuncu verimliliğine dikkat edilmeli. Son EL maçında PANA’da Raduljica’nın beklenmedik çıkışı dışında verisel olarak Kuzmic düşüşte ve bunu FBU lehine kullanabilir ve Raduljica’yı etkisizleştirebilirlerse tekrar kazanmak için bir adım önde olabilirler.

Screen Shot 2016-02-25 at 11.19.28

Her iki takımın geçtiğimiz 10 maç attığı ve yediği grafikleri dikkate alınınca FBU, PANA’yı EL geneli olarak alınabilecek 70-75 sayı genelinde tutacak olursa maçtan galip ayrılan taraf olabilir. Buna karşılık olarak FBU’nun da 90 sayı civarında efektif olarak sayı bulması gerekmektedir.

*Bu yazıda geçen bütün grafikler RealGM ile yapılan çalışmalardan yola çıkarak ve RealGM sayfasında da bulunabilir. Bütün hesaplamalar ve matematiksel veriler şahsıma aittir.

Ermay Duran{:}{:en}Yes, dear basketball analytics followers! This time I wanted to present a bit more of a different a bit more of an in depth analysis.

Thanks to RealGM and the dedicated work they provide in terms of graphics and insight and being able to make use of their data I wanted to a pre-game analysis of both Fenerbahçe Ülker and Darüşşafaka Doğuş before this evening’s Euroleague (EL) games. While the graphical analysis is dual sided comparing both opposing teams the written analysis I am providing is based on the Turkish teams.

Darüşşafaka Doğuş (DD)  – Unicaja Malaga (UM):

Based on historical data between both teams and the fact they have competed against each other before the data sets provide insight that clearly puts UM in a clear advantage.

Its my opinion that based on the team average datasets as well as the 4 factor data provided eFG% is unfortunately a down side that DD need to keep working on and the added fact that not being able to produce effectively on offense hurts the team more than anything. Time and time again, I have stressed the fact that correct decision making when it comes to passing, shooting and penetrating on offense is key. While 2nd chance points and initial FGA are critically below EL averages on the DD side the added fact that DD turn the ball over 17 times on average if they manage to keep this to as low as 12 if possible, actively pass more to create 15+ assists and also gather 30 offensive rebound they would be in a better position to close the game with a W.

Screen Shot 2016-02-25 at 11.16.52

 

 

When comparing both sides we see that the first game was lost with a 8 point difference by DD. The second game was won with a 6 point differential and the last game that was played was played ended up in the favour of UM with a 12 point difference. Based on EL analytics standards for this season if DD can keep the game at 7 points during critical turning points in their favour and based on the Head to Head (H2H) comparison they again could be on the winning end.

When comparing the depth charts for both teams we can see that the vital area that DD can create an advantage in would be at the Power Forward (PF) or 4 spot position. Added to this if Scottie Wilbekin can be active in seeking the penetration points effectively to help Milko Bjelica whom has effectively been scoring inside and out the game the win streak of DD can continue on. On the other hand with Joker depths coming from former NBA centers Semih Erden, Furkan Aldemir and Markoishvili would be positive surprises to say the least. Mehmet Yağmur has been a force that has been leading the team in the back court with his offense and while Jamon Lucas Gordon has been acting as the back court defensive anchor of the team he also needs to start looking to score to help his team. The actual key here with the depth charts is to check how the rotation flow of both sides will effectively translate to the eFG% of players and eventually the impact on the game.

Screen Shot 2016-02-25 at 11.17.20

 

Last but not least, when looking at the prior 10 game historical data of both sides if DD can score 80-85 points and keep their opponent at 70-75 points they will be in a position to will the game. The Key would be to effectively stop the ball on offense without turning it over as minimally as possible on offense eventually creating a clear balance between both sides. The trend that can be seen is that over the course of the last 10 games DD has been allowing its opponents to score an average of 85.5 points per game roughly. This needs to be kept down as mentioned above.

 

Screen Shot 2016-02-25 at 11.17.44

 

Fenerbahçe Ülker (FBU) – Panathinaikos (PANA):

My main opinion about this matchup would be that based on historical data a matchup of two powerhouses. However PANA has lost a lot of power since last year and even though they have successfully won their last game and come in as the underdogs, FBU have not lost a game so far this season in the EL. Looking at the team stats keys would be ORB and APG averages. A dominant front court with Vesely and Udoh will be hard for PANA and if FBU can keep their TOV below 14 they will keep their streak of being unbeaten alive and kicking.

Based on the 4 factors break down FBU need to keep their eFG% above 60% and correlated to this need to efficiently shoot the ball close, mid and from behind the line with precision. Added to this effectively following up with offensive rebounds can also crucially have an effect on getting potential 2nd chance points that can get them a W.

 

Screen Shot 2016-02-25 at 11.18.43

The H2H analysis reveals the fact that PANA has won 5 out of 9 of the prior games played. However given the breakout season of FBU and their unbeaten record so far in the EL this game will tie the historical record. Out of the 4 games the FBU has won an average of 10.75 points per game differential appears to stand out, while on the other hand PANA seems to have won by a margin of 15.4 points. If FBU can keep the lead during critical moments in the game at 7 points of difference they would be able to win the game based on PPP in EL standards.

Screen Shot 2016-02-25 at 12.13.05

Screen Shot 2016-02-25 at 12.13.19

With regards to the depth charts of both sides of this game there is a clear tip in the scales for FBU. Eventhough the last game Raduljica did stand out as well as Pavlovic did contribute with critical points on an overall bases the numbers provided by FBU and the statistics that are produced point out that with a wider rotation both with foreign players and domestic FBU can dominate the paint as well as the back court.

Screen Shot 2016-02-25 at 11.19.28

When comparing both teams scoring graphics (point scored and allowed) given the last 10 games played we can see that while the EL standard of 70-75 points will be key here if FBU wants to come away with the W they need to keep PANA below this threshold. On the other hand effectively if FBU score around 90 point they could see the victory at tonights game.

*All graphics and charts have been aligned with the data provided by RealGM and can be found at its source. While all the remaining mathematics and average calculation and data analysis belongs to me personally.

Ermay Duran{:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.