{:tr}Basketbol Analitiği ve (Altyapı) Oyuncuları/Sporcularına faydaları{:}{:en}Basketball Analytics and its impact on (Youth Development) Players{:}

{:tr}Geçtiğimiz günlerde Advance Pro Basketball kapsamında yayımladığım ilk yazımı takiben basketbol’da analitiğin önemi, bunu oyunun her seviyesinde gitgide değer kazanmaya başladığını anlatmaya çalıştım. Bu yazımda sizlere basketbol oynayanlar açısından bakıldığında basketbol analitiğini neler katabileceği, oyuncuların neler üzerinde çalışmaya eğildiğini ve Türkiye’de altyapılardaki tablonun mevcut durumu ile ilgili olarak biraz bilgi aktarmak istiyorum.

Çoğu takım sporunda olduğu gibi basketbolda sporcuların sahada görsterdiği performans doğru antrenman yapmaları sonucu maçlarda sergiledikleri performans ile doğru orantılıdır. Aşırı yüklemeye girmeden oyuncuyu fiziken kas hafızasını doğru oturtmak hem de oyuncunun zihinsel şekilde maçta performans vermesi için hazırlanması için analitik çalışmalarına önem verilmesi gerektiği ispatlanmış bir gerçek haline geldi. Oyuncu verimlilik değerleri (OVD – Player Efficiency Rating – PER) yani bir oyuncunun sahada kayıt edilebilir hareketleri kapsamında her bir hareketine verilen değerlerin hesaplanması sonucu takıma genel olarak verdiği katkının hesaplanması günümüzde oyuncuların en zorlu savunma görevinden, hücumda ne kritik noktalarda doğru hamleleri yapmalarına kadar veri/data toplanması ve bunun geri bildirimi ile sağlanıyor.

Bir sporcu/oyuncunun OVD gibi bir analitik çalışması yapabilmesi için ideal olarak öncelikle bu oyuncunun geçmişe yönelik bir veri/data birikimine (historical data) ihtiyacı olacaktır. Eğer ki bu tarz bir veri/data elde yoksa endişe edilecek bir durum yok. Günümüzde her bütçeye uygun analitik çalışmayı kaldırabilecek sistemlerin varlığı sayesinde sıfırdan mevcut maçlar takibi ile istatistik bilgisi toparlanabiliyor. Her iki durumda oyuncu hakkında temel bilgi toplanması şartı ve bu bilginin doğru yorumu, kullanımının sonuç vermesi önemlidir.

Bir sonraki kademede, eldeki bu veri/data desteği ile oyuncunun geliştirilmesi yer alır. Oyuncunun geliştirilmek istenilen yönlerinin tespiti elde edilen verinin/datanın incelenmesi ve diğer yandan da oyuncu ile bilgilendirme görüşmesi yaparak hem analitik uzmanının tespit ettiği açıklar hem de oyuncunun geliştirmek istediği veya kuvvetlendirmek istediği yönler üzerine notlar alınarak çalışma temelleri oturtulur.

Bir analitik uzmanı olarak basketbola aşina bir gözle bakmak tabii ki önem taşır ancak asıl yapılması gereken oyuncu kritiği kapsamında objektif bir yaklaşım ile isime bakmadan matematiksel olarak elde edilen verileri inceleyerek sahadaki performansı olduğundan arttırmak için yapılabilecekler hesaplanabilir ve bunu doğru bir şekilde oyuncuya aktararak verimlilik artışı sağlanır.

Matematiksel olarak gerekli bilgiler ve orantılar çıkartıldıktan sonra süreç oyuncunun geçmişdeki yaptıkları veya ileride yapmak istediklerine uygun olarak analitik çalışmasına şekil verilmesinden geçer… bu noktada eğer beraber çalışılan bir bireysel gelişim antrenörü var ise sonuçlar ve yapılması gerekli olanlarla paylaşılabilir veya gerekli antrenman bilgisi analitik uzmanında var ise O zaman bu çalışma doğrudan yürütülebilir.

Pozisyonlara yönelik olarak oyuncuların genelde geliştirmek istedikleri ve yönlenmeleri gerekli noktalar:

  1. Guardlar, genellikle daha çok hücumda penetre, şut mesafesi ve tiplerini geliştirmeyi arzularlar ve savunmada rakip analizi üzerinden karşılarına çıkacak oyuncuları tanıyıp zayıf yönlerini en kısa sürede kavraması nasıl yapılır keşfetmek isterler.
  2. Fovetler, guardlar kadar olmasa da şut tipleri ve penetreler, orta mesafe hücum kabiliyetlerini, şuta dayalı daha %li hücum daha verimli nasıl kullanabilecekleri ile ilgili olarak çalışmalar istemekle beraber, savunmada doğru koridor pozsiyonu almakla ilgili olarak bilgi edinmeyi arzularlar.
  3. Pivotlar, yüzü dönük ve sırtı dönük olarak çeşitli çok yönlü hücum silahlarını geliştirmenin yanı sır orta ve nadiren dış atış gelişimine çalışmayı ve ayak çabukluğu gelişimine odaklanmayı seviyorlar. Savunmada ise blok tehditi oluşturmak için rakiplerini analiz etmeyi öğrenmeye eğilirler.
  4. Tüm pozisyonlar için geçerli noktalar: Analitik çalışmaları (gerek şahsen oyuncularla çalıştığım zaman veya çalışmaları bireysel antrenörlere yönlendirdiğim zaman) her koşulda doğru pozisyonda pas, şut ve penetre etme kararı ile ilgili olarak çalışmalarında ısrar etmek gerekli, savunmada gerek alan gerekse birebir oyuncu savunmada nelere dikkat etmeleri gerektiklerini ve rakip analizi kapsamında savunacakları oyuncuların zayıf yönlerini çabuk kavrama üzerine nasıl çalışmalara dikkat etmeleri gerekiği ile ilgili olarak bilgi paylaşımında bulunulmalı.

Çalışmaların başlatılıp netice verme süreci oyuncudan oyuncuya çok değişken bir süreçtir. Basketbol zekası ve genel sorun çözme zekası normal bir seviyede olan bir oyuncu ortalama 2-2,5 ay içerisinde sonuç elede edebilirken, ileri seviye oyuncular genellikle 3 hafta kadar kısa bir sürede haftada 3 defa yapılan doğru ve sürekli analitik çalışmalardan sonuç elde edebilirler. Vasat oyuncular en kötü durumda dahi olsalar ortalama 6-7 ay içerisinde (bir sezon boyunca haftada 3 defa çalışmalara aralıksız devam etmeleri halinde) sonuç görebilirler.

Oyuncularla genel olarak yapılacak analitik çalışmalar büyük bir oranda ya çiğ video görüntüleri analizi, kırılımlı maç analizi veya maç esnasında canlı istatistik tutarak oyuncuların sahada verdikleri kararların etkili olup olmadığını canlı değerlendirerek yapılabilir. Bu çalışmalarda genellikle bir yazılım programı kullanmaktansa Krossover Intelligence gibi servis sağlayan ve analizleri gelişmiş seviyeler taşıyacağı gibi aynı zamanda oyunculara rahatlıkla sunabilecek bir arayüz üzerinden paylaşılabilir veya daha düşük bütçeli olarak bakılacak olunursa çiğ video analizi ile oyunculara kendi yaptıklarını geri bildirim ile paylaşarak adım atılabilir. Diğer bir opsiyon eğer analitik uzmanı ile doğrudan çalışma yapılacaksa canlı istatistik tutulma opiyonu da çok verimli sonuçlar doğurabilir. Tabii ki her durumda oyuncuların karar verme süreçleri ve sahada 1,5 saniye içerisinde ortalama doğru kararı verebilmeleri (bilimsel bulgulara göre bir oyuncunun doğru karar verme süresi) için gerekli geri bildirim ve tercihleme sonuçları çalışması yapılması önemli bir süreç.

Son olarak sizlerle mevcut bir durum analizi yapmak istiyorum. Sosyal medya araçları sağolsun, gerçekleştirebildiğim bir ankete sonuçlarına gore Türkiye’de özellikle altyapı basketbolunda çoğunluğun düşüncelerine gore 3000 üzerinde altyapı basketbol oyuncusu olduğunu 250 kişilik basketbol camiasının içinden katılımcılar teyit etti ve 75% civarında bir çoğunluk bunu doğrulamış oldu. Ayrıca bir kaç gerçeği de gün ışığına çıkartmak istedim bu anket kapsamında. Özellikle altyapı oyuncularının milli takım altyapı kamplarına seçilme süreçlerindeki mevcut metod kanımca hiç bir gelişmiş analitik bilgisi dikkate alınmadan yapılmakta ve hatalıdır. Türkiye’den daha üstün olsun veya geride kalan ülkeler altyapı oyuncularını güncel analitik, istatistik ve analizler kapsamında yapmaya özen göstermektedir. Öte yandan ülkemizde maalesef halen oyuncular sadece kendi çalıştıkları antrenörlerin referansı ve milli takım çalıştırıcılarının beğenisine bağlı kalarak seçiliyor, ve hiç bir objektif ve sayısal veriye ve gelişime bağlı olmadan tercihler ediliyor. Basketbol’da analitik çalışmaları bu gidişata bir değişim ve milli takım çalıştırıcılarına bir kolaylıkla beraber daha verimli tercih yapabilme fırsatı kazandırabilir. İlla en çok sayı atan veya en çok ribaundu alan oyuncuları tercih etmek yerine daha aç olan sıralamalarda 3., 4., veya 10. oyuncuyu milli takım kampına davet etmek çok daha mücadeleci bir takım ve kazanma kültürü oluşumu sağlamaya yardımcı olabilirken, müdafası ve hücumu dengeli, “hustle”, ve “garbage” sürelerinde verimli olabilecek aynı zamanda milli takımda takım kimyasını etkileyecek seviyelere kadar veriler dikkate alınmalı artık.

Bir gerçek var ki, özellikle altyapı senelerinde mücadele etmekte olan oyuncular basketbolda en çok görsel etkileşim sonucu gelişmeye açıktır. Bu yaklaşım bilinci ile altyapı antrenörlerinin her şekilde gerek antrenman gerekse takım maçlarını mümkün mertebe kayıda alarak oyuncularına daha sonra geri izleterek yaptıkları hataları ve doğruları pekiştirmek için mutlaka adım atmalarını tavsiye ediyorum. Bu analitik 101 temelleri içerisinde yapılabilecek en iyi çalışma ve günümüzde akıllı telefonlar, tabletler ve kamera boyut ve fiyatları dikkate alınacak olunursa hem oyunculara hem de antrenörlere çok büyük bir destek kanalıdır.

Anket sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz: https://apps.facebook.com/my-polls/view/jr6nmipokzmdupbo1z6i

Sevgilerle,

Ermay Duran{:}{:en}Recently, I had posted my first thoughts pertaining to basketball and the importance of analytics and its impact on all levels of the game. With this posting I am going to look at how analytics in basketball impacts specifically the players, what it can add to them and the tendencies that players lean towards while working with analytics and finally a bit about the present situation of the national youth development program within the Turkish National teams status quo.

Just as in most team sports, players in basketball perform the best based on the level of training they do. Without being over-trained players need to efficiently trigger muscle memory as well as mentally prepare them selves for game performance. With regards to this, analytics can act as a big help linking historical performance to future success. As a known fact, the Player Efficiency Rating (PER) which helps in calculating the actions of players, once translated to mathematical values is proof of the return of work done on the court and allows us(analytics experts), coaches and decision makers to critically act on numbers, but the reality is that players can actually improve their own game based on past actions taken and tendencies they lean towards based on analytics and critically challenge opponents accordingly.

For a player to be able to workout in calculating their PER, they would ideally need to work with some kind of historical data based on past game information/statistics. If, for any reason such historical data can not be obtained this should not be cause for worry. Thanks to modern day analytics services and the hard work of assistant coaches, sideline officials, once games are recorded efficiently, game by game statistics and calculations lead to creation of an analytics base that becomes ground zero for our work platform. The important thing here to take into account would be the fact that there is always a cost effective solution for any kind of budget based on player needs when it comes to working with basketball analytics. As a second point of importance would be that the data gathered and processed should be properly used and interpreted for the best results, no one is born with the ability to interpret analytical values but it can be learnt which is of high value.

The next step in the process of how a player can work with analytics falls in line with how the data is interpreted and relayed to develop player skills. In order to figure out the aspects of what area a player wants to develop their metrics and statistics that relate to success on the court have to be critically considered present skills improvement are much faster to break in but new skills are much harder to learn. An informational interview always helps; a sitdown with the player brings about the development areas to define the basis of the work to be done and the results to be kept track of.

As an analytics expert it’s vital to familiarize yourself with the game and to critically and yet objectively follow and calculate player movement. Eventually the basis of analytics lies in mathematics and being able to interpret the movements on the court and use these interpretations to increase performance of players that are worked with is key.

Once all data and analysis is accounted for the process of starting to work with the player in question comes to pass. As mentioned before, past moves effect future ones, in this sense thus tendencies carry weight. Therefore if there is a personal development coach that is worked with interpretations need to be shared appropriately so work can be carried out. However if like myself one knows or has information about how to appropriately train a player based on analytics the work done could become much more effective since the relaying process is shortend.

Based on position and player tendencies below are points that players typically tend to work on with analytics:

  1. Guards, generally prefer to work on penetration moves, improving shot distance, shot types on offense. On defense they tend to dig deep into opponent analysis to gain a better understanding of weaknesses and try to work on these in the shortest time frame possible.
  2. Forwards, like guards have the same tendencies to work on penetration and shots in addition to work on mid range moves and post moves as well, foot speed is also an are in recent times that analytics is starting to cover. On defence forwards prefer to work on lane blocking and gaining correct positioning to be able to cause turnovers to opposing teams.
  3. Centers, playing both face up and back to the basket on offense and working on a myriad of moves to be able to score close up becomes key. While on defense they tend to seek out reading opponents to be able to block them.
  4. Applicable for all positions: Analytics (wether I work with players or pass on necessary details to other coaches that work with players 101) in any case would mean learning when to pass, shoot, penetrate on offense and defensively would mean getting to know your opponents regular moves and scoring tendencies in order to gain an advantage in the shortest time frame possible.

Once the process of work starts and the return of the work starts to show its effect may vary from player to player. Based on my experience over the last years and data gathering on and off the court, a player with regular basketball IQ usually sees changes within 2-2,5 months, players with above avarage basketball IQ usually can see improvements within 3 weeks with trainings 3 times a week based on continues and steady analytics results. Mediocre players that have a lot of bad tendencies would need constant work spanning the entire season (6-7 months, 3 times a week and continues tracking of their data) to see results.

In addition to all of the above, stating out any analytical work with raw video footage is always a good point. Aside from this, having broken down game footage can also be affective and in any case being live at a game to track stats as well as movement of players that are worked with is vital. Its thanks to services such as those provided by Krossover Intelligence that break down game footage analytical work becomes easy, yet there are much more cost effective solutions that can be obtained as well.

Overall, preparing a player to make the right call in the span of 1,5 seconds is the goal of any analytics expert (based on scientific facts). Feedback sessions and visual decision making sessions therefore are good practice tactics to apply while working with players.

Last but not least, I would like to share a current state analysis with you all. Thanks to social media tools I have been able to do a poll surrounding the youth development basketball status quo and its players. With the participation of 250 expert respondents from the Turkish basketball community; here some of the results. 75% of the respondents agreed that there are more than 3000 youth development players currently participating in basketball across the country. Further questions that brought information to light was that no statistical or analytical information is used while selecting national team candidates. More over a majority of youth development players do not use analytics aids or even visual or statistical aids to improve their games. While the global fact that analytics is making a big impact on other federations with regards to their national team efforts, Turkey in my opinion is falling behind and while national team trainers could make life easier on themselves in using advanced methods to be smart while selecting not just the best players but the candidates that come in 3rd, 4th or 10th place that will prove that hustle will evidently prevail and while balanced plays on offense and defense make a difference a culture of winning evidently needs to be instilled accordingly.

Moreover, the fact that visual aids are predominantly effective during youth development years for players should be a method that national team trainers come to realize. Trainers that record 101 sessions as well as team trainings and make use of these types of footage will eventually be able to utilize player skills much more effectively. The fact that the above is a basic element of analytics workouts given that smart phones, tablets, cameras with a range and budget that can fit any team/household can be a big support to those whom compete.

You can additionally reach the poll results (in Turkish) via this link: https://apps.facebook.com/my-polls/view/jr6nmipokzmdupbo1z6i

 

Kind Regards,

 

Ermay Duran{:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.