{:en}Hello from Advance Pro Basketball!{:}{:tr}Advance Pro Basketball’dan Merhaba!{:}

{:en}

Over the past years, thanks to the progress and development of smart phones and wearables people have been able to track their own steps and much more down to the tiniest detail.

As an industry and sector Sports has been a space where tracking as become wide spread. Tracking a player on the court in terms of fatigue, athletic capabilies and measuring them as become a widespread practice. Its been due to these reasons that sports in general are considered to be an area where analytics has been able to gain traction in a very short amount of time. Nowadays, through tracking players errors and mistakes as well as correct actions can be saved as data.

With regards to sports, analytics in basketball is more commonly used in the United States (US) more than anywhere else presently. In part, due to it being a new approach and the fact that Big Data translation into everyday usage the US has been a front runner in this area.

While analytics is becoming recognized to an extent, Turkey is unfortunately still not fully aware of how this can positively affect their basketball community. While few top level teams make use of basic analytics in terms of youth development where it is really needed analytics is non existent. The reason for this is that clubs, coaches, players and the federation do not know what type of analytics would be best suited for the correct level. The aim of Advance Pro Basketball will therefore be is to answer questions that would relate to the how, what, where, when, why of using basketball analytics correctly in Turkey and around Europe.

For further details about what basketball analytics are and the situation in Turkey please check out the link below (in Turkish):

https://www.slideshare.net/secret/gX7RLdXeqnv2eG

Kind Regards,

Ermay Duran

{:}{:tr}

Geçtiğimiz senelerde teknoloji sayesinde insanlar, gerek akıllı telefonlar gerekse giyilebilen cihaz/sensörler (wearables) sayesinde attılan adımlardan en ince ayrıntısına kadar hareket takibinde bulunabilir hale gelmiştir. Bu hareket takibi sonucu oluşan data/veri ve bunun yarattığı sonuçlar analitik çalışmalarının ilk adımları olarak kayıda geçmiştir.

Spor sektörü/endüstrisi, hareket takibinin en yaygın kullanıldığı, sporcuların yorgunluk seviyelerinden fiziksel özelliklerine kadar ölçümlerin alınıp değerlendirilebildiği bir alan olduğundan her geçen gün yaygınlığı artmaktadır. Bundan dolayı analitik çalışmaları spora yatkınlığı sayesinde kısa sürede çok yol kat edilmesine pay sahibidir. Günümüzde sporcuların her hareketi değerlendirilebiliyor ve bu sayede hatalar en kısa sürede düzeltilebiliyor ve doğrular rahatlıkla kayıt edilebiliyor.

Spor kapsamında basketbol’da analitik çalışmaları en yaygın olarak Amerika’da yürütülmektedir. Yenilikçi bir yaklaşım olmasından dolayı ve Amerika’da “Big Data” ölçümlerinin sade bir şekilde anlatılabilir ve anlaşılabilir hale dönüştürülmesi bu çalışmalara öncü olmuştur.

Avrupa basketbolunda belli bir seviyede yaygın sayılan analitik çalışmaları maalesef Türkiye’de henüz tam olarak kavranmış değildir. Gerek üstyapı (A Takım seviyesi) ve özellikle ihtiyaç duyulan altyapı seviyesinde kullanımı cok ender görülmektedir. Bunların nedeni, hangi seviyelerde ne gibi analitik çalışmaları uygundur, analitik çalışmaları sonucu sporcular, antrenörler ve yöneticiler neler kazanabilir, analitik uzmanı olmak neyi gerektir; bu ve benzeri konular ile ilgili olarak ilerleyen dönemlerde Advance Pro Basketball olarak sizlerle çalışmalarımı bu websitesi üzerinden paylaşıyor ve yayınlıyor olacağım.

Basketbol Analitiği nedir ve Türkiye’de son durumu hakkında genel bilgi için şu link üzerindeki sunumdan ilk aşamada bilgi edinebilirsiniz:

https://www.slideshare.net/secret/gX7RLdXeqnv2eG

Saygı ve Sevgilerimle,

Ermay Duran

{:}

Liked it? Take a second to support Advance Pro Basketball on Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.